Ar mums svarbus alkoholio pardavimo laikas?

(4)

Birželį Seime įregistruotos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, švelninančios ankstesnės valdžios alkoholio pardavimo suvaržymus. Teiravomės, ką apie tai mano klaipėdiečiai, ar jie pasisako už ribojimų švelninimą, ar už griežtinimą.

Osvaldas MARTINKUS, advokatas

Žmogus turi teisę klysti ir pareigą atsakyti. Nereikėtų visų laikyti įkaitais. Alkoholio vartojimo atžvilgiu situacija mūsų šalyje normali, nėra nei katastrofiška, nei ideali. Man įsisiūbavusi Jūros šventė asocijuojasi su pakaušusiais asmenimis. Kita vertus, Lietuvoje jau vis daugiau žmonių, kurie domisi alkoholio vartojimo kultūra. Auga kita karta, yra jaunų, išsilavinusių žmonių, kurie iš viso nevartoja alkoholio. Ir veganų daugėja, ir iš viso negeriančiųjų taip pat.

„Valstiečiai“ orientavosi į provinciją, kur darbų nedaug, žmonės nesaikingai vartoja alkoholį. Su jais reikia elgtis griežtai, taikyti bizūno principą. Ir tai jie padarė visos Lietuvos mastu. Todėl tą švelninimą dabar vertinu kitaip - dabar ne tie laikai, kad valdžia galėtų kažką drausti žmonėms.

Su tais draudimais man teko du kartus susidurti. Sekmadienį nutarėm važiuoti pas gimines, norėjome prie mėsos nusipirkti butelį vyno. Kol nuvažiavome iki to kaimo, į kitą Lietuvos galą, jau buvo po 15 val., ir viskas. Kitą kartą ryte su draugais važiavome į žvejybą, norėjome nusipirkti alaus. Jeigu kokia nors neplanuota kelionė, tada man nepatogu, jaučiu diskomfortą, nors, žinoma, jokios tragedijos nėra.

Danguolė RUŠKIENĖ, menotyrininkė

Mano manymu, reikėtų atsižvelgti į rezultatus, kurie buvo pasiekti, kai buvo įvestas sugriežtinimas. Apskritai alkoholio vartojimas Lietuvoje jau įgyja kitokią, aukštesnę kultūrą. Tikiuosi, mes jau išbrendame iš tų sovietmečiu paveldėtų tradicijų, alkoholio vartojimo tradicijos keičiasi.

Aš būčiau už tai, kad žmonės kuo mažiau jo vartotų. Sugriežtinimas bent jau ankstyvajame žmogaus raidos periode, jaunystėje, tikrai reikalingas. Pasisakyčiau už tai, kad alkoholį parduoti būtų galima tik nuo 21 metų. Pati auginu vaikus, perėjau su jais visus tuos paauglystės etapus. Vaikai be galo smalsūs. Manau, kad kuo vėliau įvyks jų pažintis su alkoholiu, tuo jiems bus geriau.

Arūnas PEŠTENIS, Žvejų rūmų kultūrinės veiklos vadybininkas

Mes kovojame ne su alkoholizmu, o su alkoholiu. Bandė uždrausti vyno taurę teatruose. Tai juokinga - alkoholikai juk neina į teatrą. Ne su tais kovojama. Turi būti kita politika, vykdomas švietimas mokyklose. Jokie ribojimai demokratinėje šalyje nieko neduoda. Draudimais žmogaus neišauklėsi. Visi tie suvaržymai alkoholikui visiškai nieko nereiškia. Lietuviai esame, žinome visas „samanės“ varymo vietas, visus taškus, bobutes.

Su jaunimu tas pats. Tie, kuriems labai reikia alkoholio, ras, kas nupirks. Tie suvaržymai tik skatina šešėlinę ekonomiką, kontrabandą.

Pardavimo laiko nuo 10 iki 20 val. ribojimas žmogui, geriančiam kultūringai, neturi jokios įtakos. Tikrai nepagalvodavau, kad va, sekmadienį ar 8 val. neparduoda alkoholio.

Pas mus beveik nėra specializuotų alkoholio parduotuvių. Klaipėdoje žinau tik tris specializuotas vyno parduotuves, kurios gali reguliuoti savo darbo laiką. Man keista, kad kažkas parduotuvėje yra neparduodama, nors ji dirba. Užsienyje niekur nesu to matęs. Alkoholio reklama manęs neveikia.

Problemas dėl prekybos alkoholiu turėtų spręsti tos savivaldybės, kurios jų turi. Jos ypač aktualios yra kaimuose, mažesniuose miesteliuose, miestų daugiabučių rajonuose, kur sėdima ant suolų ir geriama bet kuriuo paros metu.

Asta LAPINSKIENĖ, 40 metų gyveno Klaipėdoje, dabar jau 3 metus gyvena Kaune

Manau, ribojimai, susiję su alkoholiu, turėtų būti griežtesni. Tai nėra auklėjamoji priemonė suaugusiems, ji skirta jaunimui. Vienu metu jaunuolis didžiuodavosi galėdamas pasigirti, kiek galėjo išgerti, koks buvo didvyris. Gal prisimenate, kas darydavosi mokyklose per išleistuves? Dabar jaunimas tuo nesididžiuoja.

Manau, kad griežtesnis alkoholio ribojimas yra reikalingas, nors suaugusiesiems tai ir nepatogu. Draudimas prekiauti alkoholiu nuo ankstaus ryto nėra blogas, nes ne tik alkoholikai, bet ir mokiniai bėga jo nusipirkti per pertraukas. Pati esu stebėjusi ir savo studentus, ir mokinius, mačiusi, kad vaikai bėga per pertrauką nusipirkti alkoholio.

Arūnas TUMA, verslininkas

Būtų gerai, jeigu tuos ribojimus atlaisvintų. Aštuoniolikmečiai - suaugę žmonės, pasus, viską gauna. O tas ribojimų griežtinimas tik kenkia, vis tiek kas nori, tas susiranda, o kartais tik blogesnę priemonę.

Dėl prekybos laiko asmeniškai nematau problemos. Mano galva, absurdiškiausias ribojimas buvo, kai pliaže negalėjai alaus, lengvesnio gėrimo atsigerti. Žmonės turėjo neštis butelius kažkur užsikišę kaip senais sovietiniais laikais, o paskui prisidengdami kokia nors paklode ar skėčiais išgerti. Kažkoks kosmosas. Tuo tarpu per kopas perlipus, jau buvo galima gerti. Tai buvo absurdų absurdas. Suteikė licencijas, žmonės įsirengė paviljonus ir juose negalėjo nieko daryti. Kažkas Vilniuje sugalvojo ir priėmė tokį įstatymą. Juo labiau kad tauta jau eina išsilavinimo, išprusimo link, betvarkės pliažuose dėl gėrimo mažėja.

Jevgenijus BARDAUSKAS, Klaipėdos rajono mero patarėjas

Nemanau, kad alkoholis yra būtinoji prekė, kuri turi būti prieinama visada. Ribojimai turi būti, ir jie tikrai veikia. Man asmeniškai netrukdė pardavimo laiko ribojimas. Esu iš tų žmonių, kurie mano, kad valstybė turi kontroliuoti priklausomybę sukeliančius gėrimus. Buvusi tvarka yra visai gera ir vargu ar ją reikia keisti. Aš pritariau tam, kad degalinėse nebūtų prekiaujama alkoholiniais gėrimais.

Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurias mes įvardijame kaip aukščiausios demokratijos šalį, alkoholį leidžiama parduoti tik nuo 21 metų. Pas mus dabar norima grąžinti leidimą alkoholį parduoti nuo 18 metų. Man atrodo, kad tai yra žaidimas žmonių emocijomis, lengvo piaro ieškojimas.

Redakcijos ir asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder