Vasarą padaugėja nesaugaus maisto

Vasarą padaugėja nesaugaus maisto

Kavinėse smarkiai ima trūkti profesionalių darbuotojų, kurie išvyksta uždarbiauti į užsienį, o juos pakeičia patirties neturinti pamaina. Be to, lietuviai verslininkai nuo seno negaili pinigų kavinės interjerui ar naujiems baldams, tačiau linkę taupyti geresnės virtuvės įrangos, didesnių algų geriems specialistams ar kokybiško maisto sąskaita. Todėl atėjęs į iš pirmo žvilgsnio į prabangiai įrengtą kavinę nebūtinai gausite skanaus ir kokybiško maisto. [CITATA]

Pasenę, jau gendantys maisto produktai, kartu laikomi žali ir pagaminti patiekalai, netvarka ir nešvara, higienos nesilaikymas gaminant patiekalus - dėl tokių ir kitų priežasčių vien per birželį maisto inspektoriai sustabdė net keturių uostamiesčio maitinimo įstaigų veiklą, kol nebus pašalinti trūkumai.

Anot inspektorių, maisto gamyboje net ne visai švariai išplautas indas, nekalbant apie rimtus higienos pažeidimus, gali sukelti infekcijos protrūkį.

Klaipėda tokią nemalonią pamoką jau gavo, kai gegužę salmonelioze susirgo apie 40 žmonių, vaikų ir suaugusiųjų, suvalgiusių vaikų darželyje pagaminto nesaugaus maisto.

Prastėjančią padėtį uostamiesčio viešojo maitinimo įstaigose rodo ir tas faktas, jog šiemet per pirmąjį pusmetį gauta daugiau vartotojų skundų negu pernai tuo pačiu metu.

Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, skundai dėl maisto kokybės maitinimo įstaigose sudarė apie trečdalį visų gautų skundų - jų iš viso buvo 41. Tiesa, tik 9 vartotojų skundai buvo pagrįsti. Pasak tarnybos viršininko Antano Baužos, žmonės dažniausiai skundžiasi dėl maisto gaminių sudėties, kvapo ir skonio.

Sausainiai - kiaušinių padėkluose

Birželį į maisto inspektorių akiratį pateko viena miesto kepykla-parduotuvė, kurioje aptikta aibė pažeidimų. Maisto tvarkymo patalpos, įrengimai ir inventorius buvo nešvarūs, patalpose rasta daug pašalinių daiktų. Plautuvės buvo užsikimšusios, jose kaupėsi vanduo.

Kepykloje inspektoriai rado produktų, kurių tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs, nustatytas kryžminės taršos pavojus - šaldytuve buvo laikomi kartu patikimai neatskirti pagaminti kepiniai ir gamybai skirtos kiaušinių žaliavos masė, taip pat mėsa.

Čia pat ant stalų kartoniniuose padėkluose nuo kiaušinių džiūvo pagaminti sausainiai - grybukai.

Inspektoriai uždraudė naudoti maistui 22 kg produktų, o kepyklos veikla buvo sustabdyta, kol nebus atliktas patalpų generalinis valymas ir dezinfekcija.

Kavinėje - pasenęs maistas

Gavus vartotojo skundą patikrinta viena kinų maisto kavinė. Pasak A. Baužos, patikrinimo metu kavinės maisto tvarkymo patalpos, įrenginiai ir inventorius buvo nešvarūs, netinkamai, ne pagal technologinį planą, išdėstyta įranga, nuotekų drenažo sistema buvo netvarkinga - užsikimšę nubėgimo trapai grindyse, plautuvėse sunkiai nubėgo vanduo, nebuvo higienos priemonių darbuotojams nusiplauti rankas.

"Neįmanoma buvo nustatyti kai kurių produktų atsekamumo, rasta maisto produktų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, kai kurių jau buvo pakitusios juslinės savybės - sklido nemalonus gedimo kvapas. Trūko gaminamų patiekalų receptūrų ir technologinių aprašymų. Šaldytuve greta buvo laikomi gatavi ir termiškai neapdoroti maisto produktai, tuo sudarant sąlygas atsirasti kryžminei taršai.

Greitai gendantys maisto produktai buvo laikomi netinkamoje temperatūroje. Nebuvo pildomi savikontrolės sistemos dokumentai, kai kurie darbuotojai dirbo nepasitikrinę sveikatos", - sakė A. Bauža.

Anot viršininko, dėl nustatytų pasikartojančių pažeidimų šioje kavinėje buvo priimtas sprendimas sustabdyti jos veiklą, liepta sunaikinti 18 kg nekokybiškų maisto produktų, atlikti generalinį patalpų valymą ir dezinfekavimą.

Galimai apsinuodijo kebabais

Dar vieno skundo maisto inspektoriai sulaukė iš vienoje lauko užkandinėje kebabų suvalgiusios šeimynos.

Žmonės skundėsi, jog suvalgę kebabų su vištiena po kelių valandų pasijuto blogai: pradėjo vemti ir viduriuoti, pakilo temperatūra. Kreipėsi į šeimos gydytoją, kuri paskyrė gydymą.

TENDENCIJA. Lietuviai verslininkai nuo seno negaili pinigų kavinės interjerui ar naujiems baldams, tačiau linkę taupyti geresnės virtuvės įrangos, didesnių algų geriems specialistams ar kokybiško maisto sąskaita. Vyginto SKARAIČIO nuotr.

Tėvai po kiek laiko pasijuto geriau, tačiau du jų vaikai sirgo ilgiau. Lauko užkandinės patikrinimo metu, anot tarnybos viršininko A. Baužos, taip pat rasta daug pažeidimų.

Buvo nustatyti patalpų, įrangos priežiūros, bendri higienos pažeidimai - nešvarūs gamybiniai paviršiai, šaldytuvai, grindys, išplautas inventorius buvo laikomas šalia plautuvių, kuriose prikrauta nešvarių indų, tos pačios darbuotojos be pirštinių gamino kebabus ir ėmė iš žmonių pinigus. Nuotekos buvo surenkamos į atvirą talpą, šiukšlinės laikomos be dangčių, perpildytos.


"Inspektoriai nustatė kryžminės taršos pažeidimų: ant plautuvių, kurios prikrautos nešvaraus gamybinio inventoriaus, buvo laikoma kepta mėsa ir šalia - žalia paukštiena, ant vieno stalo tuo pačiu metu buvo ruošiamos salotos ir laikoma žalia kebabų mėsa.

Įmonė nesilaikė leidžiamo asortimento, neturėdami tam sąlygų darbuotojai gamino šaltibarščius ir pieno kokteilius", - pasakojo A. Bauža.

Anot jo, inspektoriai atrinko aplinkos bei maisto pusgaminių mėginius atlikti mikrobiologiniams tyrimams, o užkandinės veikla buvo sustabdyta.

Darbuotojai - be įgūdžių

Jau ne pirmą kartą planinių patikrinimų metu inspektoriai įmonėse randa darbui nepasiruošusių darbuotojų.

Pasak A. Baužos, vienoje iš patikrintų kavinių miesto centre virtuvės darbuotojai nebuvo paruošti darbui pagal geros higienos praktikos taisykles, neturėjo specialių darbo rūbų, nepateikė higienos žinių ir medicininės apžiūros pažymėjimų.

RIZIKA. Anot visuomenės sveikatos specialistų, žarnyno užkrečiamųjų ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka per burną, dažniausiai su maistu, per nešvarias rankas ar šiais mikroorganizmais užterštus aplinkos daiktus. "Fotolia" nuotr.

Anot pokalbininko, būta ir kitų šiurkščių higienos pažeidimų. Virtuvėje nerasta dezinfekuojančių priemonių, patalpose tvyrojo nešvara, grindys dėl remonto - išdaužytos.

Žalios mėsos apdorojimo patalpoje buvo sandėliuojami statybinių medžiagų likučiai, o darbuotojų kambaryje - vykdomas remontas dėl nuotekų tinklų gedimo, sykiu toje pačioje patalpoje sandėliuojama tara.

Virtuvėje plaunami indai, ir toje pat vietoje sykiu gaminami patiekalai, šaldytuve laikomi žali ir jau pagaminti produktai.

Kavinėje rasta 4,8 kg neaiškios kilmės šaldytų produktų ir patiekalų, nustatyta daug kitų pažeidimų, todėl tarnybos viršininko įsakymu buvo sustabdyta ir šios maitinimo įstaigos veikla.

Vasarą tikrins aktyviai

"Kaip ir visada šiltuoju metų laiku, aktyviai tikrinsime visuomeninio maitinimo įstaigas. Tai darome vartotojų labui, nes į miestą vasarą atvažiuoja daug svečių, turistų, vyksta daug renginių, todėl visi turime stengtis, kad maistas ant mūsų stalo būtų saugus. Verslininkus kviečiame konsultuotis, pasitarti visais maisto tvarkymo klausimais, inspektoriai pasirengę padėti bet kada.

Pastebime, kad dėl profesionalių darbuotojų stokos, maitinimo įstaigose ima trūkti žinių, atsakingesnio požiūrio. Gerai, kad daugėja įvairių mažų kavinukių, užeigėlių, picerijų, tačiau reikia mokėti saugiai maitinti žmones. Kai nesilaikoma elementarios higienos arba patiekalai gaminami iš nekokybiškų produktų, yra didelė rizika susirgti infekcinėmis ligomis. Neatsakingai dirbančias įstaigas bausime administracinėmis baudomis, stabdysime veiklą, nes negalima jiems leisti rizikuoti vartotojų sveikata", - sakė A. Bauža.

Jo teigimu, kasmet darosi reiklesni ir vartotojai, kurie vis aktyviau praneša apie kavinėse ar valgyklose pastebėtus trūkumus ar abejones sukėlusius maisto produktus.

Pasak A. Baužos, kavinėje valgydami žmonės turėtų nebijoti klausti, kokia patiekalo sudėtis, kas produktų tiekėjai. Jei darbuotojai aiškiai atsakys į šiuos klausimus, galima tikėtis ir geros kokybės maisto patiekalų.

Kai šilta - infekcijų daugiau

Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, vasaros metu padaugėja susirgimų bakterinėmis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis - salmonelioze, šigelioze, kampilobakterioze.

"Dažniausia jų priežastis - užkrečiamųjų ligų sukėlėjais - mikroorganizmais užteršti nesaugūs maisto produktai. Jais apsinuodijama nesilaikant elementarių maisto saugos reikalavimų, neteisingai ruošiant ir laikant maisto produktus", - teigė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Pečkauskienė.

Klaipėdos VSC duomenimis, kasmet Klaipėdos apskrityje žarnyno užkrečiamosiomis ligomis perserga apie 2,5 tūkst. žmonių.

Daugiausia serga vaikai iki 17 metų amžiaus. Per pastaruosius trejus metus didžiausias sergamumas ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis buvo liepos, rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais.

2012 metų sausio-kovo mėnesiais šių susirgimų Klaipėdos apskrityje kas mėnesį buvo registruojama apie 60, liepos - rugsėjo mėnesiais - apie 100, iš jų beveik pusė - Klaipėdos mieste. Šiemet gegužę-birželį apskrityje buvo užregistruotos 159 bakterinės kilmės žarnyno infekcijos.

Maistą rinktis atsakingai

"Žarnyno užkrečiamųjų ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka per burną, dažniausiai su maistu, per nešvarias rankas ar šiais mikroorganizmais užterštus aplinkos daiktus.

Salmonelioze užsikrečiama vartojant paukštieną, kiaušinius ir jų produktus. Kampilobakteriozė plinta per vištieną, mėsos produktus, taip pat - per nevirintą, nepasterizuotą pieną ir jo produktus.

Šigelioze (dizenterija) dažniausiai užsikrečiama per nešvariomis rankomis užterštą maistą - žalią pieną ir iš jo pagamintus produktus, mišraines, salotas, t.y. per maistą, kuris vartojamas be šiluminio apdorojimo", - pasakojo V. Pečkauskienė.

Vasara - atostogų ir iškylų metas, todėl specialistai pataria itin atidžiai rinktis maisto produktus. Saugiausia į kelionę imti įvairius mėsos, žuvies, daržovių konservus, sausainius, bandeles (be įdaro), nuplautus vaisius ir daržoves.

"Ypač pavojingi gaminiai, kurie yra nepakankamai termiškai apdoroti. Trumpai kepant šašlykus, neiškepusiose vietose ligos sukėlėjai ne tik nespėja žūti, bet dar gali ir pasidauginti. Į iškylą nerekomenduojama vežtis pieno, varškės, sūrio, virtų dešrų ir dešrelių, rūkytos vištienos, konditerijos gaminių", - perspėja visuomenės sveikatos specialistė.

"Geriausias kokybės rodiklis - lankytojai"

Eglė DILKIENĖ, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančioji direktorė

Profesionalių darbuotojų stygiumi įmonės skundžiasi ne tik vasaros sezono metu, bet visus metus. Todėl nenuostabu, kad į virtuves ateina dirbti žmonės be patirties ir kompetencijos, neišklausę elementarių maisto gaminimo kursų. Geri restoranai, kavinės stengiasi išlaikyti savo reputaciją, o mažos kavinukės ar užkandinės, galbūt atsidarančios vienam sezonui, samdo bet ką. Nuo rudens Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ketina skelbti viešojo maitinimo įstaigų reitingą pagal švarą ir tvarką, maisto kokybę, tad įstaigos turės dar vieną galimybę pasitempti.
Dar niekas iš verslininkų nesiskundė griežta maisto inspektorių kontrole, visi supranta, jog tai yra reikalinga. Mūsų asociacija palaiko gerus santykius su šia tarnyba, kuri yra linkusi ne bausti, o pirmiausia patarti ir bendradarbiauti. O geriausias rodiklis žmonėms, norintiems kokybiško maisto - lankytojai. Jei kavinėje jų daug, ją lanko vietiniai gyventojai, vadinasi, pavalgysite puikiai.

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder