Kai saulės būna per daug...

Kai saulės būna per daug...

Dabar, kai sulaukėme karštos vasaros, galime mėgautis jos teikiamais malonumais: poilsiauti prie jūros, ežero ar kito vandens telkinio ir, žinoma, kaitintis saulėje. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad karštis gali sugadinti Jūsų atostogas ir net sutrikdyti sveikatą.

Apie vasaros karštį ir įdegį kalbėjome su Neringos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiąja gydytoja Loreta Laurenčikiene, kuri pažėrė keletą naudingų patarimų, kaip saikingai mėgautis saulės voniomis.

Ar daug nukentėjusiųjų nuo saulės šiais metais kreipėsi į Jus?

Žmonės kreipiasi dėl įvairių priežasčių: karščiavimo, nudegimų, virusinių susirgimų. Manau, šiuos negalavimus galima susieti su dabartiniais karščiais. Be abejo, esant tokiam karštam orui, paūmėja ir lėtinės ligos, pavyzdžiui širdies ir kraujagyslių ligos, smegenų kraujotakos sutrikimai. Kiekvienais metais į mus kreipiasi pakankamai daug nuo saulės nukentėjusių poilsiautojų. Nėra ko stebėtis - juk vasarą Neringoje vienu metu atostogauja nuo 15 iki 20 tūkstančių žmonių. Ypatingai didelį ligonių antplūdį patyrėme ilgojo savaitgalio metu. Mano manymu, čia ilsėtis atvyksta protingi ir išsilavinę žmonės, kurie žino, kaip saikingai degintis, todėl labai smarkiai nudegusių žmonių pasitaiko retai.

Kokie yra pirmieji saulės smūgio simptomai?

Karščio metu galima nukentėti nuo saulės smūgio, perkaitimo arba šiluminio smūgio ir nudegimų. Susirūpinti ir nedelsiant reaguoti reikia tada, kai staiga pakyla temperatūra, parausta oda, atsiranda galvos svaigimas, skausmas, spengimas ausyse, pusiausvyros sutrikimai, padažnėja pulsas ir kvėpavimas, atsiranda stiprus troškulys, mieguistumas, nenoras judėti. Jei tokia būklė užsitęsia, ji gali sukelti smegenų funkcijų sutrikimus, spazmus ir net sąmonės aptemimą, trumpalaikį sąmonės netekimą arba komą.

Ką pirmiausia reikia daryti pajutus šiuos simptomus?

Pirmąją pagalbą turi suteikti aplinkiniai: reikia kuo skubiau išvesti nukentėjusįjį iš saulėtos aplinkos į vėsią patalpą, atlaisvinti drabužius, vėdinti vėduokle tol, kol pasirodys medikai, apšlakstyti ligonį vandeniu arba nušluostyti veidą drėgna servetėle. Jei žmogų pykina, reikia duoti išgerti skysčių be angliarūgštės ir saldiklių: vandens su citrina, šaltos arbatos arba paprasto vandens.

Ar tiesa, kad kremai, apsaugantys nuo saulės, gali būti vienas iš odos vėžį sukeliančių veiksnių?

Turime remtis įrodymais pagrįsta medicina. Kol kas žinoma, kad tokie kremai gali sukelti alergiją, o dėl vėžio bijočiau reikšti kategorišką nuomonę. Remdamasi savo praktika, galiu pasakyti, kad žmonės dažnai kreipiasi į mus dėl alergijos, kurią sukelia arba saulė, arba įdegį reguliuojantys kremai.

Kuriuo paros metu kaitintis pajūryje yra mažiausiai pavojinga?

Be abejonės, ankstyvą rytą arba vėlyvą popietę. Nerekomenduoju prie jūros būti nuo 11 iki 16 valandos, kada spigina kaitriausia saulė. Ypač nepatartina tokiu metu degintis senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurie serga lėtinėmis arba širdies ir kraujagyslių ligomis. Kiekvienas žmogus žino, koks yra jo odos tipas, todėl turėtų atkreipti į tai dėmesį. Žinoma, tysoti prie jūros ištisą dieną, aktyviai judėti ir įkaitus šokti į vandenį yra nerekomenduojama nei vienam.

Ar egzistuoja sąvoka "sveikas įdegis"?

Taip, saulės vonios organizmui yra naudingos, nes skatina vitamino D gamybą, aktyvina žmogaus imunitetą, bet saule mėgautis reikia saikingai. Neturėtume siekti per daug šokoladinio įdegio, nes tai yra nei sveika, nei gražu.

Kiek valandų reikėtų praleisti saulėje?

Tai yra labai individualu ir taip pat priklauso nuo amžiaus, odos tipo ir panašiai. Pavyzdžiui, kūdikiams per dabartinius karščius būti saulėje išvis nereikėtų.

Kaip gydyti odos nudegimus? Ar tiesa, kad padeda kefyras?

Liaudiški metodai dar niekam nepakenkė (juokiasi). Žmonės vėsinasi ir šaltu vandeniu, ir grietine ir kefyru. Tačiau vaistinėse yra efektingesnių priemonių, padedančių po nudegimo. Be abejo, jei nusvylama taip, kad atsiranda pūslės, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus. Jokiu būdu nereikia jų bandyti gydyti pačiam.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder