Daug metų alergologe dirbanti gydytoja V. Dumbrauskienė pažymėjo, kad visos alergijos panašios tuo, jog jas sukelia imuninės sistemos reakcija į alergenus: chemikalus, dulkes ir kt.
Alerginės ligos iškart pasireiškia daugeliu simptomų: kosuliu, čiauduliu, sloga, akių perštėjimu ir t.t. Sezoninės alerginės ligos - pusė bėdos. Sunkesnės yra buitinių alergenų, vaistų, naminių gyvūnų, maisto produktų bei aplinkos sukeltos alerginės reakcijos.
"Patys save sargdiname"
Gydytoja sakė, kad polinkis į alergines ligas gali būti paveldimas. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau susergama alergija ir dėl netinkamos mitybos.
"Dažnai mes patys save sargdiname - valgome produktus, kuriuose apstu alergizuojančių priedų: valgomųjų dažų, esencijų, gerinančių skonį ir kt. Daugeliui, ypač mažiems vaikams, alergija atsiranda ir be saiko valgant saldumynus", - pažymi specialistė.
Aplinkos užterštumas
Anot alergologės, daugėja žmonių, sergančių alergine sloga, įtakos turi aplinkos užterštumas. "Pastebėjau, kad nuo 1991-ųjų, kai į Lietuvą iš kitų šalių plūstelėjo nenauji užsienietiški automobiliai, kurių dauguma yra techniškai netvarkingi, padaugėjo tiek vaikų, tiek suaugusiųjų, kenčiančių dėl alerginės slogos.
Automobilių išmetamose dujose yra medžiagų, dirginančių kvėpavimo takus, o silpnesį imunitetą turinčiam žmogui jos sukelia alergines reakcijas, pasireiškiančias sloga, akių perštėjimu ir kitais simptomais.
Daugelis žmonių, sergančių alergine sloga, "kaltina" kuokštais skraidančius topolių žiedus. Taip nėra, nes topoliai nosies gleivinę alergizuoja labai nedaug. Dažniausiai alergines reakcijas sukelia tuo pat metu žydinčios visos smilginės žolės - motiejukai, šunažolės ir t.t.
Paprastai žydintys augalai alergizuoja viršutinius kvėpavimo takus tik tada, kai ant jų nusėda įvairios dulkės. Nešvarios žiedadulkės pasidaro "piktos" ir patekusios į nosies gleivinę - ima ją dirginti, sukeldamos alergines reakcijas", - pasakojo gydytoja.
Kontaktas su alergenais
Gydytoja alergologė minėjo, kad žmonių, persirgusių virškinamojo trakto ligomis ar esant opaligės paūmėjimui, kvėpavimo takai ypač jautrūs alergenams. "Tačiau reikia atminti, kad alergija susergama tik po pakartotino kontakto su alergenu, t.y. suaugusiajam ar vaikui patekus į tą pačią aplinką, suvalgius tokį pat maistą.
Darželinukams, kurie dažnai sloguoja, alerginė sloga dar nėra išsivysčiusi. Tačiau tokio amžiaus vaikams žaidžiant ką tik nupjautoje pievoje, ypač kišant prie nosies pienes, atsiranda pirmieji nežymūs alergijos simptomai. Jie greitai praeina, tačiau kitąmet vaikui patekus į tą pačią aplinką yra didžiulė rizika susirgti alergija."
Saulės poveikis
Alerginę slogą sukelia ne tik žiedadulkės ar cheminės priemonės, bet ir ultravioletiniai saulės spinduliai. Gydytoja V. Dumbrauskienė sakė, kad ne tik nosies gleivinė, bet ir akys yra labai jautrios saulės spinduliams - jos parausta, pradeda ašaroti, kartu atsiranda čiaudulys, sloga, kiti nemalonūs pojūčiai.
Būtina kviestis greitąją
Specialistė pažymėjo, kad alergija paprastai kartojasi dažnai ir tęsiasi ilgai, todėl neišsiversite be gydytojo. "Tačiau nepraėjus alerginėms reakcijoms, visų pirma reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją ar apylinkės pediatrą, kadangi esant ūmiai ligos formai negalima daryti tyrimų, nustatančių, kam žmogus yra alergiškas. Siuntimas pas specialistą duodamas tik apgydžius, t.y. sušvelninus ligos simptomus.
Suaugusiesiems alerginės reakcijos yra daug stipresnės. Pavyzdžiui, jeigu vaikui alergija vaistams pasireiškia paprastu odos išbėrimu, tai suaugusiam žmogui išgėrus medikamentą, kuriam jis yra alergiškas, gali prireikti intensyvaus terapinio gydymo reanimacijos skyriuje.
Ypač dažnos alerginės reakcijos yra žuviai, jos kvapui. Žmonės, kuriems yra buvusios alerginės reakcijos, paprastai žino, kaip tokiu atveju elgtis, išgeria priešalerginių vaistų.
Nežinantiesiems ką daryti prasidėjus alergijai, būtina kviestis greitąją, o kol ji atvyks, rekomenduojama gerti daug skysčių."
Profilaktika
Gydytoja V. Dumbrauskienė akcentavo, kad efektyviausias būdas išvengti alergijos - profilaktika. "Visų pirma, reikia labai saikingai vartoti produktus, kuriuose yra valgomųjų dažų, esencijų, turinčių daug stabilizatorių ir pan. Esame turėję tokių atvejų, kai vaikai iki vienerių metų jau yra ragavę šokolado, 2-3 metukų vartoja ketčupą ir pan. Suaugusiųjų maistu kūdikius maitinančios mamos po to stebisi, kodėl jų mažyliai yra alergiški.
Kad išvengtumėte alergijos valgykite natūralius produktus, o ne pusfabrikačius, konditerijos gaminius, kuriuose yra įvairiausių organizmui kenksmingų priedų.
Mažieji kenčia ir dėl naminių erkučių, kurių yra ne tik patalynėje, bet ir kiliminėje dangoje. Beje, vaikams dažnai alergines reakcijas sukelia naminiai gyvūnai, ypač katės. Tuomet turite atsisakyti augintinių."
Būtinas siuntimas
Kad patektum pas alergologą, vaikams būtinas apylinkės pediatro, o suaugusiesiems - bendrosios praktikos, arba šeimos, gydytojo siuntimas. Prieš skiriant gydymą, pirmiausia reikia apsilankyti pas vidaus ligų gydytoją, kadangi alergenai sukelia simptomus, būdingus ne tik peršalimo, bet ir kitoms ligoms.
Pavyzdžiui, tėvai gali manyti, kad vaikui negalavimus sukelia, tarkim, žiedadulkės, tačiau būna ir taip, jog nemalonūs pojūčiai atsiranda susirgus kokia nors infekcine liga.
Gydymas
Nustatant, kam žmogus yra alergiškas, į organizmą suleidžiama dozė alergenų, kuriems jis yra alergiškas. Dozė didinama tol, kol organizmas nustoja į juos reagavęs. Tai - brangus, tačiau vienintelis būdas išgydyti alergiją.
Rašyti komentarą