Trumpalaikiai nevisavertiškumo jausmo priepuoliai kartais būna naudingi. Jie suteikia žmogui sportinio pykčio, padedančio pasiekti tokios sėkmės, apie kurią jis nė neįtarė. Tačiau kai žmogus nesistengia kompensuoti šio komplekso, nuleidžia rankas - liga tampa pavojinga.
Atsikratyti nevisavertiškumo jausmo ne taip paprasta, kaip, beje, bet kurio kito. Todėl jeigu jūs nepatenkintas savimi (ir, žinoma, visu aplinkiniu pasauliu), išanalizuokite savo jausmus, kad suprastumėte, kodėl taip yra.
Daugelis žmonių vaikystėje nebuvo mokomi save vertinti ir mylėti. Galbūt juos nepakankamai mylėjo tėvai. Tokie žmonės visą gyvenimą bijo būti atstumti. Todėl jie nuolat stengiasi įtikti partneriui, viršininkui etc., savo interesus nustumdami į antrąjį planą. Jiems nuolat regisi, tarsi jie darytų ką nors vis ne taip. Jie gali metų metus tylėti ir toleruoti netinkamą kitų žmonių elgesį.
Svarbiausia, ką tokie žmonės turi padaryti, - tai suvokti, kad jie jau suaugę ir gali savarankiškai priimti sprendimus. Jie turi išmokti patirti malonumą, o ne tenkinti kitų lūkesčius.
Sudarykite savo teigiamų savybių sąrašą ir bet kuriose situacijoje akcentuokite pozityvius savo bruožus. Sąrašą nuolat papildykite. Pažvelkite į save akimis žmogaus, kuris nieko nežino apie jūsų nevisavertiškumo kompleksą: jūs tikrai atrasite savyje daug patrauklumo.
Įsiklausykite, už ką jus giria kiti. Dažnai žmonės, turintys menkavertiškumo kompleksą, nepastebi gero požiūrio į juos, negirdi gerų žodžių, todėl, kad tvirtai įsitikinę: to negali būti.
Pritaikykite sau taisyklę: "Mano gyvenime svarbiausias žmogus - tai aš." Nesijaudinkite: turint tokį charakterį kaip jūsų, savimyla tikrai netapsite.
Nebijokite kitus nustebinti. Vienas iš būdų išsiugdyti tvirtumą ir drąsą - tapti aplinkiniams nenuspėjamu. Darykite viską, kas prieštarauja nusistovėjusioms taisyklėms. Iš pradžių, žinoma, visi išsižios, bet paskui pripras. Atsikratę baimės išvysti kitų akyse nuostabą, pajusite, kaip jūsų kompleksas tirpsta.
Tobulėkite. Drabužiai, fizinė forma, pomėgiai, savišvieta, - visa tai teikia galimybių tapti patrauklesniam. Pasinaudokite jomis.
Nebijokite būti atviras. Sakykite, kas jums patinka, o kas ne. Juk aplinkui žmonės, o ne rentgeno aparatai. Jiems kartais sunku įspėti jūsų norus.
Nemanykite, kad visi aplinkui tokie drąsūs, kaip atrodo.Nevisavertiškumo jausmą, nepasitikėjimą savo jėgomis ir baimę patiria visi žmonės. Skirtumas tas, kad vieni puoselėja šiuos jausmus, o kiti, nepaisydami pašiurpusios iš baimės odos, eina į priekį.
Ir visada ieškokite. Savęs. Gėrio ir šviesos, esančių mūsų gyvenime.
Parengė Vilma Skiotienė
Rašyti komentarą