Kaliningradui iššūkis – priimti minias sirgalių be vizų

Kaliningradui iššūkis – priimti minias sirgalių be vizų

Nors Kaliningrado srityje, Priegliaus upės saloje, kur vasarą vyks pasaulio pasaulio futbolo čempionato grupės mačai, dar išsijuosę pluša statybininkai, šio Rusijos anklavo vyriausybė užtikrintai pareiškė, kad naujasis stadionas bus atidarytas numatytu laiku - vasario pradžioje.

Prieš pasaulio čempionatą arenoje „Kaliningrad Stadium“ bus surengtos kontrolinės rungtynės.

Priegliaus saloje – nauja arena

Kaliningradas - vienas iš vienuolikos Rusijos miestų, kur  vasarą vyks pasaulio futbolo čempionatas: pajėgiausios 32 valstybių rinktinės varžysis Maskvoje, Sankt Peterburge, Kazanėje, Jekaterinburge, Samaroje, Žemutiniame Naugarde, Saranske, Volograde, Rostove prie Dono ir Sočyje.

Klaipėdą nuo Kaliningrado skiria vos 135 kilometrai, tad Lietuvos futbolo aistruoliai jau žvalgosi į kaimyninę sritį - tikisi įveikti šį atstumą ir pamatyti pirmojo etapo rungtynes birželio 16-28 dienomis, kurias Rusija įsipareigojo surengti naujoje arenoje “Kaliningrad Stadium”.

Prieš trejus metus Oktiabrsko saloje pradėtą statyti naują 35 tūkst. žiūrovų talpinantį futbolo stadioną planuota baigti praėjusiųjų metų pabaigoje, tačiau pabaigtuvės buvo nukeltos į 2018-ųjų pradžią. Šiuo metu čia verda darbas – statybos artėja į pabaigą.

Pagrindinė arena su žiūrovų tribūnomis jau pastatyta ir net apšviečiama naktį, bet to neužtenka – Priegliaus saloje ir jos prieigose dar reikia sukurti patogią pasaulio futbolo čempionato dalyviams ir svečiams aptarnauti būtinų erdvių ir įrenginių infrastruktūrą.

Gyvens tik Serbijos rinktinė

Naujojoje „Kaliningrad Stadium“ arenoje dėl teisės kovoti kituose pasaulio futbolo čempionato etapuose varžysis Anglijos ir Belgijos, Nigerijos ir Kroatijos, Serbijos ir Šveicarijos, Ispanijos ir Maroko rinktinės.

Rusijos žinių agentūrų žiniomis, Kaliningrado srityje tik gyvens ir rengsis varžyboms tik Serbijos rinktinė, jau pasirinkusi viešbutį „Falke Resort“ Svetlogorske. Anksčiau skelbta informacija, kad Kaliningrade gyvens ir Kroatijos futbolininkai, nepasitvirtino.

Kitų „Kaliningrad Stadium“ arenoje rungtyniausiančių užsienio šalių komandų artimesnė pažintis su Rusijos anklavu nevilioja – apsistoję pietiniuose šalies regionuose jie atvyks tik į mačus.

Sankt Peterburgas palepintas ne tik keturiomis grupių etapų rungtynėmis, bet ir trimis atkrintamųjų grupių mačais – visi jie vyks naujai pastatytame 68 tūkst. vietų stadione.

Daugiausia, net dvylika mačų, bus surengta atnaujintoje Maskvos Lužnikų arenoje, kur telpa 81 tūkst. žiūrovų. Ten liepos 15- ąją vyks ir pasaulio futbolo čempionato finalas.

Rusijos sirgaliams – pigiausi bilietai

Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) paskelbė, kad rinkoje bus išplatinta 350 tūkst. bilietų futbolo aistruoliams. Kiti bilietai atiteks atiteks čempionate dalyvaujančių šalių futbolo federacijoms, delegacijoms, rėmėjams ir partneriams.

Pigiausio bilieto kaina - 1280 rublių (18,6 euro). Tiesa, tokius bilietus gali įsigyti tik Rusijos piliečiai arba asmenys, įgiję leidimą gyventi šioje šalyje. Atvykusiems stebėti rungtynių užsienio turistams už vietą stadionuose teks pakloti apie 100 eurų.

Pats pigiausias bilietas į pasaulio futbolo čempionato atidarymo rungtynes kainuoja 198 eurus, į finalo rungtynes Maskvoje - nuo 410 iki 992 eurų. Grupės rungtynes bus galima stebėti pigiausius bilietus įsigijus už 88 eurus.

Prognozuojama, kad nuo kovo pradžios bilietai į pasaulio futbolo čempionato rungtynes brangs, o kainų pikas bus pasiektas balandį, kai iki čempionato bus likę vos keli mėnesiai.

Nemokamai keliaus traukiniais

FIFA pasistengė, kad užsienio šalių piliečiai į pasaulio čempionatą galėtų atvykti be Rusijos vizų. Juos atstos įsigyti bilietai ir sirgaliaus statusą patvirtinanti specialioji svečio kortelė „FAN ID“.

Norėdami be vizų patekti į Rusiją svečiai privalo užpildyti „FAN ID“ kortelės blanką. Ir Rusijos piliečiai, ir užsieniečiai, atvykę į čempionatą organizuojančius miestus laminuotas sirgalių kortelės gali įsigyti specialiuose svečių aptarnavimo centruose.

Pateikę tokias svečio korteles ir savo asmens dokumentus žiūrovai galės traukiniais nemokamai keliauti į visus Rusijos miestus, kuriuose vyks rungtynės.

Už lėktuvų skrydžius sirgaliams teks mokėti. Lengvatiniai bilietai numatyti tik bilietus įsigijusiems Rusijos piliečiams.

Mestos didžiulės investicijos

Pasaulio futbolo čempionatas Rusijoje – vienas brangiausių šios šalies investicinių projektų, kurio vertė siekia 632,4 milijardo rublių. Suplanuotas biudžetas viršija ankstesnių čempionatų Vokietijoje (2006) ir Pietų Afrikos Respublikoje (2010) kartu paimtas išlaidas.

Preliminari naujosios futbolo „Kaliningrad Stadium“ kaina ir rangovų parinkimo konkurso sąlygos kito, kol visi darbai galiausiai įvertinti 849,7 mln. rublių. Statybos terminai - 525 dienos. Pagrindinis rangovas – ne Kaliningrado srities, o Maskvos statybų įmonės.

Projektas „Kaliningrad Stadium“ susietas su salos tarp senosios ir naujosios Priegliaus vagų plėtros koncepcija - kuriama visiškai nauja šios teritorijos transporto, įrenginių infrastruktūra. Visiems projektavimo ir statybų darbams numatyta 48,5 mlrd. rublių.

Apie 40 proc. visų investicijų planuota skirti naujo stadiono, viešbučių statybai, privažiavimo keliams, Chrabrovo oro uostui rekonstruoti, kad ten galėtų kilti ir leistis didžiausi keleiviniai laineriai.

Iššūkis ir jaunam gubernatoriui

Rusijos prezidento Vladimiro Putino dekretu naujuoju Kaliningrado srities gubernatoriumi pernai paskirtas 31 metų valdininkas Antonas Alichanovas. Jauniausiam gubernatoriui futbolo arenos pabaigtuvės  - ne tik garbės, bet gal ir aukštesnių skrydžių Kremliuje reikalas.

Paskutinėmis gruodžio dienomis statybvietę Priegliaus saloje apžiūrėjęs A.Alichanovas optimistiškai kalbėjo, kad nusausintoje teritorijoje jau nebeliko balų – įrengtos požeminės komunikacijos, tiltai, tiesiamos naujos estakados, rekonstruojami privažiavimo keliai.

Gubernatorių lydėjus Kaliningrado vyriasybės infrastruktūros plėtros direktorė Jelena Diatlova patikino, kad nuo grafikų neatsiliekama, vardijo naujų Oktiabrsko salos gatvių pavadinimus – Rekordnaja, Futbolnaja, Evropeiskaja. Viena magistralė pavadinta Čempionų alėja.

„Liko dar nemažai darbų, bet naujasis futbolo stadionas arena bus atidarytas vasario pradžioje. Iki pasaulio čempionato čia surengsime kelerias kontrolines rungtynes“, - pareiškė statybvietę apžiūrėjęs A.Alichanovas.

Patikinta, kad iš Rusijos federalinio biudžeto bus padengta ko ne 70 proc.  “Kaliningrad Stadium” projektavimo ir statybos išlaidų srities vyriausybė išskleidė sparnus - užsimota pastatyti naują tarptautinį keleivinių laivų terminalą, įrengti 750 vietų jachtų prieplauką.

Senoji arena – vokiečių palikimas

Srities administracija puoselėja viltis, kad naujoji futbolo arena išryškins regiono savitumą, pritrauks į Kaliningradą daugiau turistų, investicijos neš pelną, bet kas ten vyks, kai Rusijoje bus nuleista pasaulio futbolo čempionato vėliava, niekas konkrečiai nekalba.

Kaliningrado futbolo komanda „Baltika“, kuria anksčiau treniravo ir lietuvis Benjaminas Zelkevičius, į aukščiausią Rusijos čempionato divizioną nebuvo iškopusi. Kaliningradiečiai nuo sovietmečio rungtyniauja antraeilėse lygose, vietinis stadionas - vokiečių palikimas.

Beje, smalsesniems pasaulio futbolo čempionato svečiams verta susipažinti ir su senuoju Keningsbergo-Karaliaučiaus futbolo stadionu - vienu seniausių Europoje. Jis buvo pastatyta dar XIX amžiaus pabaigoje ir rekonstruotas po Antrojo pasaulio karo.

Ar naujoji „Kaliningrad Stadium“ arena, didžiulės investicijos nevirs sunkiu akmeniu po kaklu Rusijos anklavo vyriausybei ir ekonomikai ? Tokios kalbos sklando, bet viską pamatysime, kai pasaulio čempiontas pasibaigs.

Sirgalių centras jau šurmuliuoja

Kas laukia Lietuvos piliečių, kurie įsigijo ar dar tik rengiasi įsigyti FIFA platinamus bilietus į jiems greičiausiai pasiekiamame Kaliningrade vyksiančias pasaulio futbolo čempionato rungtynes ?

Po ilgesnės pertraukos atvykę į Kaliningradą lietuviai gali jo neatpažinti. Per karą sugriautas filosofo Immanuelio Kanto miestas išties pagražėjęs. Didinga katedra Priegliaus saloje rekonstruota, atkuriami ir kiti senosios architektūros paminklai, tvarkomos promenados, tvenkiniai.

„Užsienio turistams pasaulio futbolo čempionatas Kaliningrade – puiki proga iš arčiau susipažinti su pasikeitusiu miestu“, - kalbėjo Rusijos generalinis konsulas Klaipėdoje Aleksandras Gračiovas.

Kaliningradas jau nusėtas reklamomis su futbolo čempionato simbolika – talismanu pasirinktas vilkas. Atidarytame sirgalių aptarnavimo centre galima įsigyti „FAN ID“ korteles. Sirgaliams ji suteikia teisę nemokami nuvažiuoti iki futbolo arenos viešuoju miesto transportu.

Konsulas kviečia į lietuvius

A.Gračiovas džiaugėsi atgaivintu geležinkelio maršrutu Klaipėda-Soveskas: „Ką tik pajudėjo pirmieji traukiniai. Sovetsko geležinkelio stotyje persėdę į kitą traukinį galite greitai pasiekti Kaliningradą. Visiems futbolo gerbėjams Lietuvoje patariu išnaudoti atsivėrusią susisiekimo galimybę pasaulio futbolo čempionato dienomis“.

Sirgaliams nesunku nuvykti į Kaliningradą iš Klaipėdos reguliariai važinėjančiais maršrutiniais autobusais, lengvaisiais automobiliais. Tiesa, įstrigę pasienio kontrolės punktuose jie gali pavėluoti į rungtynes, jeigu susitvenktų ilgesnės vilkikų su kroviniais eilės.

Kitas klausimas – kur apsigyventi ?  Kaliningrade planuota pristatyti naujų viešbučių, kur būtų daugiau kaip 2000 kambarių, bet dabar vis garsiau užsimenama apie problemas, su kuriomis gali susidurti turistų į rungtynes prisikvietę kaliningradiečiai.

Srities valdžios atstovai dar ne taip seniai gyrėsi, jog Kaliningrado srities viešbučių paslaugų kokybės ir kainų santykis - bene geriausias Rusijoje. Kalbėta ir apie užmojus veržliai plėtoti turizmo infrastruktūrą.

Už nakvynę - kosminės kainos

Jau dabar aišku, kad vasarą į Kaliningrado viešbučius ir uodas nosies neįspraus - viskas jau užsakyta. Futbolo sirgaliams siūloma  apsigyventi Svetlogorske, Zelenogradske, kituose kurortiniuose srities miestuose, bet ten tenykčiai viešbučiai irgi - ne guminiai.

Kaliningrado viešbučių sektorius jau išgarsėjo tuo, kad už nakvynę čia prašoma tris kartus brangiau nei Maskvoje ir kituose Rusijos didmiesčiuose, kur vyks pasaulio futbolo čempionatas. Susirūpinę srities valdininkai bando potvarkiais reguliuoti aukštas kainas.

Nustatyta nakvynės penkių žvaigždučių viešbučio apartamentuose leistina maksimali kaina negali viršyti 57 tūkst. 510 rublių (836 eurų). Paprastesniame viešbutyje be jokių žvaigždučių nakvynė kainuoja - 2400 rublių (35 eurai). Reguliuojamos ir butų numos kainos.

Kaliningrado valdžia grumoja ne tik viešbučių savininkams, butų nuomotojams, bet ir tiems vertelgoms, kurie rengiasi užsidirbti bilietus į pasaulio futbolo čempionato rungtynes pardavinėdami stadiono prieigose iš po skverno brangesnėmis kainomis.

Lenkai tiesia pagalbos ranką

Nutverti šešėlinės rinkos veikėjai privalės sumokėti dešimteriopai didesnes nei reali bilieto kaina baudas. Įžūliausius bilietų perpardavinėtojus leista uždaryti į areštinę trims mėnesiams.

Kaip Kaliningrade suksis draudimų ir sankcijų smagračiai, ar vietinės valdžios institucijoms užteks parako ir jėgų stebėti, kontroliuoti situaciją, gaudyti ir bausti taisyklių pažeidėjus? Viską pamatysime vasarą.

Kaliningrado srities viešbučiai, butų nuomotojai kažin ar įstengs sutalpinti visus pasaulio futbolo šventę norinčius išvysti užsienio turistus, tad savo paslaugas jiems jau siūlo kiti rusų kaimynai - lenkai.

Gdansko verslininkai pasirengę senamiestyje įkurti specialias sirgalių zonas, kur  atvykėliai kilnodami alaus bokalus dideliuose ekranuose galėtų stebėtų batalijas Kaliningrado ir kitų Rusijos miestų stadionuose.  

Klaipėda nuo Kaliningrado nutolusi panašiai kaip ir Gdanskas. Tačiau liberalų valdomame Lietuvos uostamiestyje ramu - niekas čia net ir negalvoja apie pašonėje vyksiančią pasaulio futbolo fiestą, turistų nevilioja.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder