Senamiesčio tvarkymą ir gaivinimą bene pagrindiniu savo prioritetu vadinanti naujoji Klaipėdos valdžia tikina, kad jau artimiausiu metu suformuos viziją, kaip turėtų pasikeisti ši teritorija. Dėl vieno sutariama iš anksto - turgus čia liks ir toliau.
Sustojo
Praėjusios miesto Tarybos kadencijos metu politikai buvo iškėlę idėją savivaldybės įmonę "Senasis turgus" perorganizuoti į UAB. Procesas sustojo, kai pernai rudenį į miesto vadovybę kreipėsi Liberalų sąjūdžio frakcija, suabejojusi, ar tokia reorganizacija yra tinkamiausias variantas turgavietei atgaivinti, savo indėlį įnešė ir artėję rinkimai.
"Šiuo metu daug kas atostogauja, be to, ir valdžia pasikeitė, taigi viskas yra pristabdyta. Kol naujoji valdžia neįeis į vėžes, tai viskas tylu, ramu ir nieko nedirbama ta linkme. Sunku kažką pasakyti, kol su naująja valdžia dar nebuvo bendrauta. Mes, aišku, tikimės, kad turgavietė išliks ir nebus pertvarkyta į UAB. Bet, žinoma, norėtumėm, kad reikalai būtų kuo greičiau išspręsti. Visi nori konkretumo", - sakė "Senojo turgaus" direktorės pavaduotoja Liudmila Kozlova.
Nieko konkretaus pasakyti negalėjo ir Klaipėdos miesto savivaldybės Turto skyriaus vedėja, "Senojo turgaus" valdybos pirmininkė Genovaitė Paulikienė. Pasak jos, reikalai sustojo dėl to, jog baigiantis kadencijai ir artinantis rinkimams nenorėta priimti skubotų sprendimų ir vėliau sulaukti priekaištų. O naujoji valdžia dar nespėjo šio klausimo išnagrinėti.
G. Paulikienės nuomone, pagaliau turėtų būti apsispręsta, reikalingas senasis turgus ar ne, ir tada svarstomos reorganizacijos galimybės.
Žada spręsti ryžtingai
Dabartinis miesto vadovas, liberalsąjūdietis Vytautas Grubliauskas žada nelikti nuošalyje ir turgaus klausimą spręsti ryžtingai.
"Dabartinė senojo turgaus padėtis yra paprasčiausias miesto negerbimas. Tai vienas iš prioritetinių klausimų, kuris bus sprendžiamas šioje kadencijoje. Lankausi šiame turguje, nors ir ne labai dažnai, esu buvęs ir tame garbės miestui nedarančiame tualete. Viskas čia liudija apie vadybinių dalykų ir šeimyniškumo stoką. Puikiai žinau, kad jau praėjusią kadenciją buvo įvairių iniciatyvų, yra kolegų, kurie aktyviai domisi šiuo klausimu, turi drąsių ir kovingų idėjų. Įsijungsiu ir aš į jų ratą, neliksiu nuošalyje. Reikia greitai, nebetrypčiojant vietoje suformuoti aiškią šios vietos viziją ir ieškoti jos įgyvendinimo būdų. Viena aišku - turgus čia turi būti ir toliau", - sakė V. Grubliauskas.
Mero teigimu, šalia esantis Friedricho pasažas yra akivaizdus įrodymas, ką galima padaryti, kai yra tikras gaspadorius: "Aš puikiai atsimenu, kaip pasažas atrodė anksčiau - čia buvo lyg taboras."
V. Grubliausko manymu, būdų pakeisti turgų neatpažįstamai tikrai yra įvairiausių - įmanoma ir viešojo bei privataus sektoriaus bendradarbiavimo galimybė miestui neprarandant šios teritorijos, galbūt - Europos Sąjungos lėšų pritraukimas ir t. t. Meras sakė pasikalbėsiantis su savivaldybės administracijos direktore, kas turi duoti startą turgaus pertvarkos procesui - ar reikia kokio nors jos potvarkio, ar Tarybos sprendimo. Svarbiausia, anot V. Grubliausko, kad šis procesas kuo greičiau pajudėtų.
Klaipėdos miesto mero pavaduotojas Vytautas Čepas taip pat tikino, kad turgavietė turi išlikti, tačiau ją keisti ir tobulinti būtina.
Viena iš senojo turgaus "puošmenų" - tualetas. Apsilankymas jame yra įvertintas 70 centų. |
"Ją reikia tvarkyti. Ar pačią organizacinę sistemą, ar vadovus, bet keisti būtina. Turgavietė yra vietoje ir išlikti privalo, tačiau jai trūksta spalvų, tvarkos, idėjų. Tokia vieta miesto centre, o tuščia. Galima sugalvoti kažkokių formų. Man teko lankytis skandinavų turguose. Ten visą laiką kažkas vyksta. Iš ryto žuvis, vėliau daržovės, dar kitokios prekės. Vakare, žiūrėk, jau jaunimas susirinkęs stato garsiakalbius, kažkokią muziką groja. Toks plotas centre negali būti eksploatuojamas tik 4-5 valandas. Tai per didelė prabanga. Turgaus struktūra ir pats pavaldumas, nė kiek neabejoju, turi keistis. O kas tai turi būti - UAB, viešoji įstaiga ar kas kita, bus nuspręsta. Viena aišku, tai turi būti skaidru ir mes turime žinoti, kaip ir kur eina pinigai. To aiškumo kol kas nėra", - teigė V. Čepas.
Miesto tarybos narys Mindaugas Žilys, priklausantis Darbo partijai, kuri savo rinkiminėje programoje pasisakė už tai, kad senasis Klaipėdos turgus būtų renovuotas, modernizuotas ir taptų miestiečių bei Klaipėdos svečių traukos centru, teigė, jog partijos nuostatos nesikeičia. Tačiau M. Žilys buvo linkęs abejoti, ar būtina skubėti ir savivaldybės įmonę reorganizuoti į uždarąją akcinę bendrovę. Politiko teigimu, pirmiausia reikėtų pasverti visus "už" ir "prieš", mat bet koks juridinės formos keitimas būna itin jautrus, tačiau pačią veiklą keisti ir optimizuoti yra būtina.
Pavyzdys - naujasis turgus
Dar praėjusią kadenciją kaip vienas aktyviausių senojo turgaus kritikų ir pertvarkos iniciatorių reiškęsis miesto Tarybos narys liberalsąjūdietis Rolandas Bražinskas kaip pavyzdį mini kitą savivaldybės įmonę "Naujasis turgus", iš savo lėšų jau pastačiusią naują paviljoną, dabar besiruošiančią statyti daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę, kurioje automobilius galėtų laikyti ir aplinkinių namų gyventojai.
"Ten, kur yra geras šeimininkas, ten galima gerai tvarkytis. O kai yra netvarka, pinigai eina pro šalį. Senasis turgus neklestėjo net tais laikais, kai buvo milžiniško "Tilžės turgaus" operatorius, nors tikrai turėjo gauti pakankamai dideles pajamas", - teigia R. Bražinskas.
Jo teigimu, yra įvairiausių formų, kuriomis būtų galima pakeisti turgaus valdymą ir jas visas reikia nagrinėti - nuo nuomos iki koncesijos, tačiau tai jokiu būdu neturi būti privatizavimas.
Svarbiausia, politiko teigimu, keisti dabartinę turgavietės vadovybę.
"Manau, kad prie dabartinės turgaus valdžios nieko gero nebus. Jau baigėsi kantrybė, nes nebuvo pasinaudota nė viena suteikta galimybe. Ar jūsų neerzina apšiurę pastatai, nebaigtos statybos, tualetai? Iš direktorės Ramutės Kubilienės girdime tik nuolatinius pasiteisinimus ir kalbas apie įvairius trukdžius, pinigų trūkumą. Senojo turgaus klausimą reikia spręsti ryžtingai ir iš esmės. Su sena tvarka toli nenuvažiuosi, reikia keisti ir struktūrą, ir formą. Mano pagrindinis tikslas - turgus jokiu būdu negali dingti, tačiau jis turi būti tik geresnis, didesnis ir gražesnis, o jo valdymas turi būti skaidrus, aiškus ir visiems suprantamas", - sakė R. Bražinskas.
Yra trukdžių?
"Vakarų ekspreso" pakalbintas "Naujojo turgaus" direktorius Liudas Butautas nebuvo linkęs kalbėti apie savo kolegas.
"Kiekvienas žmogus galvoja per savo prizmę. Nenoriu kritikuoti. Negaliu nieko pasakyti. Man nepatogu. Nežinau, kodėl "Naujajam turgui" sekasi. Darbas visada žmogų giria", - sakė jis.
Šiuo metu atostogaujanti "Senojo turgaus" direktorė Ramutė Kubilienė "Vakarų ekspresui" anksčiau yra sakiusi, kad yra ir objektyvių priežasčių dėl kai kurių niuansų.
"Pavyzdžiui, nėra apibrėžta teritorija, esame įsprausti tarp kiemų, gatvių, viešųjų erdvių. Niekas už tai, kas jose vyksta, neatsako, o kaltinama mūsų įmonė. Pavyzdžiui, dėl to, kad prekiaujama kontrabandinėmis cigaretėmis. Nežinau, kartais atrodo, kad tik ir stengiamasi pakenkti senajam turgui. Kodėl šalia jo veikia iki 22 val. dirbanti alkoholinių gėrimų parduotuvė? Po to skundžiamasi, kad prie senojo turgaus sukiojasi girtuokliai. Privatus sektorius - jau šventas reikalas, o kai kalbama apie savivaldybės įmonę, galima daryti, ką nori su ja. Aš norėčiau, kad turguje būtų vienas didelis paviljonas ir parduodamos visokios prekės. Turgus turi būti traukos centras, reikia jame talpinti žmones, nes atliekama ir socialinė funkcija, leidžiant parduoti prekes, užsidirbti. Reikia atsisėsti, išvystyti turgaus strategiją ir nuspręsti, kokio turgaus mums reikia. O gal jo visai senamiestyje nereikia?" - tvirtino R. Kubilienė.
Informacija
Pernai vasarą buvo atlikta žmonių apklausa savivaldybės interneto svetainėje. Teiginiui, kad turgavietė reikalinga tokia, kokia yra dabar ir keisti joje nieko nereikia, pritarė 35 svetainės lankytojai. Su tuo, kad turgų perimtų verslininkai, sutiko 44 žmonės. Tik 12 svetainės lankytojų manė, jog senamiestyje apskritai nereikia turgavietės, esą užtenka ir naujojo turgaus. 36 žmonės pasisakė už tai, kad senasis turgus būtų mažesnis ir jame būtų prekiaujama tik maisto produktais.
Rašyti komentarą