Priimtas įstatymas leis įpareigoti smurtautoją išsikelti iš gyvenamosios vietos

Priimtas įstatymas leis įpareigoti smurtautoją išsikelti iš gyvenamosios vietos

Seimas priėmė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, kuriuo siekiama ginti asmenis nuo smurto artimoje aplinkoje, greitai reaguoti į iškilusią grėsmę, imtis prevencijos priemonių, taikyti apsaugos priemones ir teikti tinkamą pagalbą. Už šį įstatymą balsavo 88 Seimo nariai, prieš - 1, susilaikė du parlamentarai.

Priimtu įstatymu apibrėžiama smurto artimoje aplinkoje samprata, nustatomos smurto artimoje aplinkoje subjektų teisės, pareigos ir atsakomybė, prevencijos vykdymas ir pagalbos smurto artimoje aplinkoje atveju teikimas bei apsaugos priemonių smurtą patyrusiam asmeniui taikymas. Šis įstatymas apibrėžia smurto artimoje aplinkoje sampratą, nustato smurto artimoje aplinkoje subjektus, jų teises, pareigas ir atsakomybę, prevencijos vykdymą ir pagalbos smurto artimoje aplinkoje atveju teikimą bei apsaugos priemonių smurtą patyrusiam asmeniui taikymą.

Pagal įstatymą smurtu bus laikomas veikimu ar neveikimu asmeniui daromas tyčinis fizinis, psichinis, seksualinis, ekonominis ar kitas poveikis, dėl kurio asmuo patiria fizinę, materialinę ar moralinę žalą. Artima aplinka apibrėžiama kaip aplinka, kurią sudaro asmenys, siejami arba praeityje sieti santuokiniais, partnerystės, svainystės ar kitais artimais ryšiais, taip pat asmenys, kartu gyvenantys ir tvarkantys bendrą ūkį. Smurtą patyrusiam asmeniui nereiks teikti skundo tam, kad būtų pradedamas ikiteisminis tyrimas.

Seimas įstatyme reglamentavo smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemones. Nustačius smurto artimoje aplinkoje faktą, smurtautojas galės būti įpareigojimas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu, ir nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, nebendrauti, neieškoti ryšių su juo. Šios priemonės bus skiriamos iki bylos nagrinėjimo pabaigos, jeigu ikiteisminio tyrimo teisėjas netaikys Baudžiamojo proceso kodekse nustatytų kardomųjų priemonių - suėmimo ar įpareigojimo gyventi skyrium nuo nukentėjusiojo. Šias priemones turės skirti ikiteisminio tyrimo teisėjas nutartimi ne vėliau kaip per 48 valandas. Minėtos asmens apsaugos užtikrinimo priemonės negalios nepilnamečiams smurtautojams.

Policijos pareigūnas, užfiksavęs smurto artimoje aplinkoje įvykį, nedelsdamas turės imtis priemonių apsaugoti smurtą patyrusį asmenį ir, atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes, informuoti prokurorą, jei dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo būtinas prokuroro reikalavimas, ir pradėti ikiteisminį tyrimą. Visiems procesiniams veiksmams bus taikomas pagreitintas procesas, kai panaudoto smurto artimoje aplinkoje aplinkybės yra aiškios, o baudžiamoji byla dėl tos veikos padarymo turi būti nagrinėjama apylinkės teisme.

Priimtas įstatymas įsigalios po 6 mėnesių nuo jo paskelbimo leidinyje „Valstybės žinios".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder