Kodėl I. Degutienė nenukala laimės

Kodėl I. Degutienė nenukala laimės

Šios savaitės žmogus - Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Skaudu, įstatymų kalvėje nenukalami tokie įstatymai, kurie apgintų žmogų. Tą, kuris jau sėdi ant lagamino su bilietu rankoje keliauti į užsienį. Net tą, kuris, visas negandas pasirengęs išgyventi čia. Kodėl nenukala?!

- Tyrimai rodo, kad 10 proc. žmonių neturi už ką nusipirkti maisto, kas dešimtas dirbantysis neišgyvena iš atlyginimo, geometrine progresija auga nedarbas, o Vyriausybė tvirtina, kad Lietuvos ekonomika jau lipa iš duobės. Ar ne ciniška taip elgtis su tauta? - klausė “Respublika” I. Degutienės.

- Pirmiausia sprendimai priimami, kad išeitume iš krizės valstybės mastu. O kai mes, gyventojai, kiek­vienas žiūrime pro savo individualią prizmę, išgyvename tai emociškai, aišku, viskas atrodo gerokai baisiau. Bet aš žaviuosi Lietuvos žmonėmis. Kai pamatai gyventojų reakciją Graikijoje, sveiku protu nesuvoki, ko jie siekia? Negi nesupranta, kad jų valstybė bankrutavusi? Lietuviai šiuo aspektu, nors ir piktindamiesi bei kritikuodami, vis tiek susitelkę. Supranta, kad ne karo metas, kad krizė praeis, tiesiog reikia iškentėti tą sunkmetį. Valstybei ir jos žmonėms tai tarsi gera rykštė.

Manau, kaltųjų, kad ta krizė užpuolė, ne Lietuvoje reikia ieškoti. Tvarkytis reikia, bet greitai tokie dalykai nepadaromi.

- Juo labiau kai Seimo nariai, užuot realiai dirbę, tyrinėja savo pačių nuodėmes?

- Juk į Seimą mus išrenka - ne iš dangaus čia sukrentam, ne pagal paskyrimą ateinam. Kodėl rinkėjai balsavo už kandidatus, dabar vadinamus Seimo klounais ar cirkininkais? Neretai išgirstu atsakymą: “Mes pajuokavome”. Išeina taip, kad vieni juokavo rinkdami, kiti - sumąstę dalyvauti Seimo rinkimuose. Visuotinis šou. O, kaip sako lietuviška patarlė, šaukštas deguto sugadina statinę medaus...

- Ir kiek to medaus?

- Visuomenė Seimą vertina kaip visumą - valdžia ir tiek. Tai yra absoliučiai matoma institucija, kiekvienas plauko krustelėjimas, ištartas sakinys visuomenėje yra visaip interpretuojamas. Ir tas purvinas potėpis - ant mūsų visų. Tu negali atsiplauti tų dėmių, nes ir pats jautiesi vienodai apspjaudytas, kaip ir tie, kas galbūt to apspjaudymo nusipelnę.

[BANERIS]Tiesa, dabar jau šiek tiek apsišvarinome. Išskaidrinome parlamentinei veiklai skirtas lėšas, nors dėl to kai kas iš Seimo narių keiksnojo mane dėl fašistinės diktatūros įvedimo. Bet dabar yra tvarka, o šiemet jau ir 0,5 mln. litų sutaupyta. Nėra taip, kad Seime viskas vien juoda, vien tik “žulikai” susirinkę. Po teisybei, kiekvienas Seimo narys turi būti atsakingas savo rinkėjams. O tie, kas balsavo už nelabai kaip čia besielgiančius Seimo narius, tegu dabar patys pasimoko. Atsakomybė visų - ir išrinktųjų, ir tų, kurie mus rinko.

- Bet išrinktieji nenori žinoti apie rinkėjų bėdas. Štai degalų kainos šovė į kosmines aukštumas, o parlamentarai ginasi tam neturį jokios įtakos. Vienos frakcijos seniūnė net padėkojo už suteiktą informaciją, mat degalų kainos - ne jos sritis.

- Negaliu tuo patikėti. Aš gal per daug žinau, mane kritikuoja, kad problemas keliu siekdama didesnių reitingų. Bet šis pavyzdys dar blogesnis. Aišku, ne visas problemas gali spręsti Seimas. Tos pačios degalų kainos yra Vyriausybės kompetencija. Bet jei Vyriausybė to nedaro arba nė neketina daryti, tai reikia inicijuoti...


- Tai kas daroma būtent dėl degalų kainų?

- Vyriausybė, Energetikos ministerija, Konkurencijos taryba dirba šiais klausimais. Yra ir objektyvių, ir subjektyvių dalykų. Naftos kainos auga, nes brangsta doleris. Tai ne mūsų valioje. Bet kitas dalykas - degalų pardavėjai. Reikia aiškintis, ar nesama kartelinių susitarimų. Tikiuosi, jau greitai gausime iš Vyriausybės kompleksinį atsakymą.

- Gal aiškintis neskubama, nes visiems gerai, kai pusė Lietuvos važinėja kontrabandiniu kuru?

- Suprantu, kad norisi greito rezultato ir kad žmonės, jo nesulaukdami, nervinasi. Bet čia yra užmegztas didelis voratinklis, tad visoms gijoms atrasti reikia laiko. Greičiau norime ir mes, net lipdami Vyriausybei ant kulnų. Jei kalbame apie kontrabandą, manau, ji jau visiems ant nuospaudų užlipo. Man pačiai net teismu grasinta, kad pradėjau klibinti šią problemą.

- Tai ką veikia mūsų teisėsauga, specialiosios tarnybos?

- Dirba ir jos. Bet mūsų įstatymai tokie liberalūs... Pagauna teisėsaugininkai sunkvežimį su kontrabandinėmis cigaretėmis - bauda juokinga. O kas ją sumoka? Vairuotojas. Nes užsakovo niekas nežino. O vietiniai gyventojai man sako: “Bet jūs ir naivi! Muitininkai kapeikas gauna, o porą furgonų per pamainą praleidę aprūpina ir vaikus, ir anūkus”. Va čia jau susiduriame su moralės, sąžinės dalykais. Ar šiais laikais tai tušti žodžiai, viskas tik perkama ir parduodama? Juk ne be tų pačių žmonių ta kontrabanda klesti. Ir ne vienas kitas, o ištisos šeimos ten dalyvauja.

- O jeigu visi bedarbiai pradės gyventi iš kontrabandos, kas juos suvaldys?

- Kol kas tik griežtesnės bausmės. Bet ir vėlgi - kalėjimai perpildyti. Skaudūs šie visi procesai, bet jie laikini. Pokyčių visuma yra teigiama, tik mes patys to nenorime matyti. Žmogaus gyvenime 20 metų yra nemažas laikas, o valstybės gyvenime - nulis. Kada nors apie šį istorinį laikotarpį vadovėliuose gal bus parašyti kokie trys sakiniai. O kai tu jame gyveni, jį vertini, atrodo kitaip. Bet reikia žiūrėti optimistiškai.

- Iš kur optimizmas, kai supranti, kad net dirbdamas vaikų į mokslus neišleisi, kad sulaukęs pensijos gali jos negauti, nes paprasčiausiai nebus kas ją tau uždirba?

[BANERIS]- Suprantu. Ir aš svajojau apie pensiją. Sulaukiau: atlyginimą nurėžė 40 proc., o pensiją - net 70 proc. Gal būtų geriausia susirinkti iš čia visas savo meškeres, važiuoti į kaimą, prižiūrėti anūkus, ravėti daržus ir ramiai gyventi. Visi būtų patenkinti, tik nežinau, ar būčiau patenkinta aš pati. Puikiai suvokiu mūsų pensininkų bėdas, galų gale dar ir mamą pensininkę turiu, ji, ačiū Dievui, nedirbanti. Bet klausimas apie tai, kad šiandien dirbantys žmonės popieriuje pensiją užsidirba, bet ar bus iš ko ją išmokėti, yra esminis. Šiandien mūsų valstybė turi galvoti apie tai, kokia bus demografinė situacija po 10-20 metų.

- Jau dabar virstame senų ir skurdžių žmonių šalimi.

- Taigi todėl mūsų politikos smaigalys turi būti nukreiptas į vaikų gimdymą. Kad šiandien gimę vaikai po 20-30 metų galėtų savo mokesčiais išlaikyti pensininkus.

- Kas gimdys, kai jauni žmonės savo ateities Lietuvoje nemato? Vien nuo šių metų pradžios emigravo 17 tūkstančių lietuvių.

- Manau, tokį didelį užsiregistravusių emigrantų skaičių pastaruoju metu lėmė išskaičiuojamas privalomojo sveikatos draudimo mokestis.

- Bet vien Lietuvoje išvykimą per 4 mėnesius deklaravo 7000 žmonių. Išeitų, kad kasdien, taip pat šeštadieniais ir sekmadieniais, į užsienį išvyksta 57 lietuviai - pilnas autobusas. Ką darysite, kad Lietuva neišsivažinėtų?

- Reikia laukti Vyriausybės sprendimų. Kai gyvenimas Lietuvoje pagerės, dalis pargrįš. Bet šandien, kaip žuvis ieško, kur giliau, taip ir žmogus - kur geriau...

Kalbino Alia ZINKUVIENĖ, "Respublika"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder