Šiandien Klaipėdos miesto savivaldybėje klaipėdiečių menininkų iniciatyva įvykusio „Kultūros fabriko“ kūrybinių industrijų inkubatoriaus programos projekto viešo aptarimo – diskusijos metu aistras kurstė ne tik kol kas mistinės meno tarybos steigimo klausimas, finansiniai reikalavimai rezidentams, bet buvo suabejota ir pačių menininkų vaidmenimi ateities fabriko kontekste. Išsiaiškinus tai, kas lyg šiol kėlė abejonių, savivaldybėje vėl bus renkamasi po poros savaičių.
Vizualinio meno kūrėjams vietos neatsirado
VšĮ Klaipėdos ekonominės plėtros agentūros (KEPA) direktorė Raimonda Laužikienė tikino, jog esminis projekto tikslas yra sudaryti sąlygas vietiniams kūrėjams, tačiau neaiškiomis aplinkybėmis iš menininkų bendrijos buvo išskirti fotografai, tapytojai ir kiti audiovizualinį meną kuriantys asmenys. Anot pirminės inkubatoriaus idėjos, jis yra skirtas kultūros ir meno atstovams: muzikos ir atlikėjų menams, filmų ir video kūrimui, dizainui, architektūrą ir reklamą atstovaujantiems kūrėjams bei su menu susijusiems verslams.
Taip nenuginčijamu argumentu tapo Meno kūrėjų sąjungos vadovo Dariaus Vaičekausko pozicija, jog viskas yra orientuota į scenos atlikėjus. Menininkai teigė nesuprantantys, ar fabrikui reikia meninkų, ar jis, geriausiu atveju, bus tiesiog skirtas kultūros verslininkams.
Keblumų kelia ir ekonominis modelis
R. Laužikienei paskelbus prieš trejus metus pateiktus duomenis, jog vieno kvadratinio metro nuoma menininkui sieks 12 LT, prabilta ir apie savivaldybės subsidijas bei nuolaidų taikymą "lifto principu". Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė tvirtino dar nieko negirdėjusi apie kreipimąsį į tarybą dėl sprendimų tvirtinimo, nors kitų metų biudžetas yra formuojamas jau šiuo metu.
Kiek dar pinigų gali būti prašoma iš biudžeto – šiandien nesiryžtama spėti. Anot R. Laužikienės tai daryti neįmanoma, nes pastato statybos dar neįpusėjo. KEPA direktorei oponavo mero pavaduotojas Artūras Šulcas, tikinantis, kad tai nėra didžiausias projektas vykdytas Klaipėdoje, ir tokio objekto kaip "Švyturio arena" kaštai buvo apskaičiuoti ir paskelbti.
Konkurso sąlygos menininkams – po 3 mėnesių
Kol kas kriterijai rezidentams, kuriems bus sukuriama 100 darbo vietų, nustatyti gana abstraktūs – pirmenybė teikiama asmenims iki 35 metų, jie turėtų arba neturėti verslo, arba būti pradedantieji verslininkai. Taip pat pretendentai turėtų įrodyti pridėtinę vertę miestui.
Kriterijus sukonkretinti turėtų dar neįkurta Meno taryba, kurios nešališkumas, tam, kad sprendimai orientuoti į skirtingus profilius būtų teisingi, dar nėra užtikrintas.
Besibaigiant diskusijai buvo išsiaiškinta, kad už Meno tarybos įkūrimą yra atsakinga tik KEPA, o savivaldybė tam jokių įsipareigojimų neturi.
Duris „Kultūros fabrikas“ žada atverti kitų metų pirmo ketvirčio pabaigoje – antro ketvirčio pradžioje.
Rašyti komentarą