"Aukso paukštė" - tradicinis apdovanojimas, 1999 metais įsteigtas Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo sprendimu. Juo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į geriausius kūrybos, tradicijų puoselėjimo, atlikimo meno rezultatus. Šiuo apdovanojimu pagerbiami ir apdovanojami geriausi mėgėjų meno kolektyvai bei jų vadovai, išsiskyrę itin reikšminga, aktyvia veikla, parengę naujų kultūros tradicijas reprezentuojančių programų, pelnę laureatų vardų, prizų šalies ir užsienio renginiuose ar kitaip sušvitę kultūros padangėje. Tai didžiulis įvertinimas ne tik kolektyvams, bet ir jų vadovams.
Tradiciškai "Aukso paukštės" teikiamos giliausias istorines ir kultūrines šaknis turinčių meno šakų bei žanrų sambūriams: folkloro ir vokaliniams ansambliams, chorams, liaudiško šokio, muzikos kolektyvams, pučiamiesiems orkestrams, teatrams. Nuo 2007 metų pretenduoti į šią nominaciją gali ir kitose pasaulio valstybėse veikiančių, lietuvišką kultūrą ir meną puoselėjančių Lietuvių bendruomenių meno kolektyvai.
CHORISTAI. Lukui, Vykintei ir Jonei dainavimas chore suteikia daug gerų emocijų bei moko komandinio darbo ir atsakomybės. Ingos JEPŠAITĖS nuotr.
"Aukso paukštę" į Klaipėdą "parskraidino" Vydūno vidurinės mokyklos mišrus choras, vadovaujamas Ingridos Bertulienės. Anot pedagogės, šis kolektyvas skaičiuoja jau dešimtus darbo metus, o muzikos besimokantys vaikai choro pamokas lanko nuo pat pirmos klasės.
"Stengiuosi, kad choro atliekami kūriniai ne tik gerai skambėtų, bet ir būtų prasmingi, gilūs, idėjiniai. Mūsų repertuare rasite ir liaudies dainų, ir populiariosios muzikos. Man svarbiausia, kad choras būtų įtaigus, gerai atliktų kūrinius, kad jį įvertintų, o populiarumas atlieka antraeilį vaidmenį", - pasakojo "Naujai suspindusios žvaigždės" nominaciją pelniusio choro vadovė.
MOTYVUOJA. "Jei chore dainuojantiems vaikams trūksta paskatinimo, vadinasi, metas planuoti naują koncertą", - pasakojo I. Bertulienė. Asmeninio albumo nuotr.
Anot I. Bertulienės, dainuoti chore vaikus geriausiai motyvuoja koncertai: "Jei vaikams trūksta paskatinimo, vadinasi, metas planuoti naują pasirodymą. Kadangi dainuoja ir vaikinai, ir merginos, atsiranda daugiau muzikos spalvų, o kartu ir galimybių įdomiau skambėti."
Choristų meilę muzikai bei norą būti kolektyve puikiai atskleidžia garsiai išdėstytos mintys: "Smagu, jog kiekvienas choro narys į bendrą rezultatą gali įnešti savo indėlį. Net jeigu neturi ypatingų gabumų, dirbdamas su kitais gali sukurti ką nors gražaus. Čia patiriu daug gerų emocijų, susijusių su kitais choristais. Manau, jog dainuojant chore svarbiausia mokėti išgirsti kitus, taip pat reikia įsijausti, įsigilinti į kūrinius, o ir buvimas kolektyve turi būti svarbus pačiam", - pasakojo trečius metus šį chorą lankanti Jonė Girdzijauskaitė.
"Dainavimas chore man - tai žinojimas, kad esi didelio kolektyvo dalis. Be dainavimo, čia išmokau ir komandinio darbo, atsakomybės. Mano nuomone, "Aukso paukštės" apdovanojimas parodo ne tik tai, jog esame išskirtiniai, bet ir tai, kad sugebame pasiekti daugiau nei kiti", - sakė choristas Lukas Kuktorovas.
Choras dalyvauja kultūriniame projekte Vokietijoje, kur, anot I. Bertulienės, susitinka du skirtingų šalių kolektyvai, kurių nariai bendrauja tarpusavyje, diskutuoja, kartu mokosi bei leidžia laisvalaikį, koncertuoja. "Praeitais metais visas mūsų choras buvo iškeliavęs į kultūrinę stovyklą Vokietijoje, ten patyriau labai daug gerų akimirkų. Gyvenome mažame, gražiame, paprastame kaimelyje, ten daug mokėmės, tačiau buvo tikrai linksma, rasdavome laiko ir išeiti pasivaikščioti, pailsėti", - įspūdžiais dalinosi mišriame chore dainuojanti Vykintė Kleibaitė.
DRAUGĖS. Gabrielė, Eglė ir Agnė ne tik kartu dainuoja "Smiltės" chore, bet ir puikiai sutaria. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.
"Dirbti šį darbą mane skatina meilė muzikai, džiaugsmas pasisekus, taip pat ir tai, kad vaikai vertina buvimą chore, jaučia atsakomybę. Su dideliu būriu dirbti nėra lengva: jeigu nori sulaukti atsakymo, turi daug duoti, tačiau smagu, kai choristai pradeda mane suprasti iš pusės žodžio, mažo gesto. "Aukso paukštės" suteikta nominacija įpareigojo ir toliau kokybiškai dirbi, kitą tokį apdovanojimą galėsime gauti tik po penkerių metų, todėl visą tą laiką turime stengtis išlaikyti pelnytą "Naujai suspindusios žvaigždės" vardą", - sakė Vydūno vidurinės mokyklos mišraus choro vadovė I. Bertulienė.
"Aukso paukštė" aplankys ir Kretingą
Kretingos meno mokyklos jaunių choras "Smiltė", vadovaujamas Lilijos Bakšanskienės, pelnė "Tarptautinio spindesio žvaigždės" nominaciją. Tai jau trečiasis šios ugdymo įstaigos kolektyvas, pagavęs "Aukso paukštę".
"Mūsų choras išskirtinis tuo, jog jame dainuoja vien fortepijono klasę lankančios merginos. "Smiltė" pradėjo kurtis 2002 metais, šį vardą gavo 2008-aisiais, o po metų laimėjo konkursą Čekijoje, Olomouce. Kitais metais pasisekė ne ką mažiau - Makedonijoje pelnėme pirmą vietą, o 2011 metais Italijoje vykusiame sakralinės muzikos konkurse netikėtai laimėjome aukso medalį", - choro pasiekimais didžiavosi L. Bakšanskienė.
Paklausta, kuris konkursas užsienyje labiausiai įstrigo ir ar sunku buvo jam pasiruošti, choro vadovė atvirauja:"Įsimintiniausias, rimčiausias buvo konkursas Romoje: reikėjo ieškoti būdų, kurie leistų subtiliai perteikti sakralinę gilesnio turinio muziką. Užsibrėžėme aiškius tikslus, reikalavimus ir jų siekėme. Tačiau prieš išvykstant į įlgą kelionę nutiko nelaimė - mane užpuolė ir stipriai sužalojo, dingo visos dokumentų, pažymų kopijos, kurias buvau surinkusi iš vaikų, mano asmeniniai daiktai, kūrinių natos ir t. t. Išvažiavau į Romą vien Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurologijos skyriaus darbuotojų, pastačiusių mane ant kojų, dėka."
"Rezultatų paskelbimo dienos rytą išvažiavome į ekskursiją, o po pietų turėjome dalyvauti konkurso uždaryme, tačiau įstrigome eismo kamštyje. Supratau, jog visi niekur nespėsime, todėl sėdau į metro ir išvažiavau viena. Tikrai nesitikėjau, jog ką nors iš viso laimėsime - konkuravome su labai stipriais, dideliais chorais. Kai išgirdau, jog mus kviečia atsiimti aukšto apdovanojimo, netekau žado. Buvo labai gaila, kad choristės negalėjo viso to matyti ir dalyvauti nugalėtojų koncerte", - prisiminimais dalinosi L. Bakšanskienė.
Anot choro vadovės, gana dažnos išvykos koncertuoti į užsienį ir kokybiškas darbas padėjo pelnyti "Tarptautinio spindesio žvaigždės" nominaciją, o be choristų tėvų bei telekomunikacijų įmonės "TEO" finansinio palaikymo ši veikla būtų neįmanoma.
"Tai ne tik kelerių metų darbo įvertinimas, bet ir gana aukštai pakelta reikalavimų kartelė, kurios jokiais būdais negalima nuleisti. O pasiekti gerų rezultatų nėra lengva: vyksta mokinių kaita, baigusios muzikos mokyklą merginos palieka ir chorą, ateina naujos, jaunesnės choristės, kurioms prisitaikyti prie darbo tempo ir kokybiškai "pasivyti" vyresnes nėra lengva", - pasakojo L. Bakšanskienė.
"Šiame chore man labiausiai patinka kelionės, be to, visos puikiai sutariame. Įsiminė konkursas Makedonijoje, kadangi jis buvo puikiai suorganizuotas, turėjome daug veiklos, bendravome su choristais iš kitų šalių. Dainuojant chore svarbiausia girdėti vienai kitą, o kartu ir suteikti publikai džiaugsmo", - patirtimi dalinosi "Smiltėje" dainuojanti Eglė Padagaitė.
"Čia išmokau bendrauti, elgtis scenoje, savo nuoširdumą atiduoti žiūrovams, taip pat susiradau draugų. Rimčiausias konkursas, dėl kurio reikėjo daug dirbti, repetuoti ir nuolat būti susikaupusiai, vyko Romoje. Tačiau spėjome ir apžiūrėti miestą, išvykti į ekskursijas", - sakė choristė Agnė Narbutaitė.
"Mūsų vadovė labai gera, o ir kolektyvas draugiškas, čia atsipalaiduoju ir linksmai praleidžiu laiką. Jeigu nereikėtų eiti į chorą, nežinočiau, ką veikti", - pridūrė Gabrielė Puškorytė.
Mokyklos direktoriaus Bernardo Anužio teigimu, "Aukso paukštė" - reikšmingas apdovanojimas. Jį galima suprasti kaip itin aukštą visos mokyklos veiklos įvertinimą, kuris akivaizdžiai patvirtina, jog mokykloje dirbama tinkamai.
Rašyti komentarą