Beje, kitąmet uostamiesčio gyventojams jau gali tekti mokėti ne tik už lankymąsi Smiltynėje, bet ir už vizitus į Pajūrio regiono parko teritorijoje esančią Olando Kepurę ar Karklę.
"Sąmoningumo mokestis"
Valstybinės saugomų teritorijos tarnybos (VSTT) direktorė Rūta Lapinskienė patvirtino, kad šiuo metu jau yra parengtas naujos tvarkos projektas, pagal kurį į tarnybai pavaldžius šalies nacionalinius ir regioninius parkus patekti norintys gyventojai turės įsigyti specialius lankytojų bilietus. Manoma, kad toks mokestis įsigaliotų jau kitąmet.
"Parengtas aprašas šiuo metu išsiųstas svarstyti į parkų direkcijas ir Aplinkos ministeriją", - sakė R. Lapinskienė.
Anot jos, apmokestinti nacionalinių ir regioninių parkų lankymą norima dėl lėšų trūkumo jų priežiūrai. Tiesa, R. Lapinskienė pažymėjo, kad aptverti visų šalies parkų bei įvesti griežtą patekimo į juos kontrolę neketinama.
"Tai labiau būtų sąmoningumo mokestis, kurį ragintumėme sumokėti visus parkų lankytojus. Pavyzdžiui, jis galėtų siekti apie vieną eurą vienam žmogui savaitgaliui", - teigė tarnybos direktorė.
APETITAS. Aplinkosaugininkai nori apmokestinti ir lankymąsi prie Olando Kepurės. Eimanto CHACHLOVO nuotr.
VSTT priklauso ir Pajūrio regioninis parkas, kurio teritorija prasideda nuo Girulių ir tęsiasi iki Nemirsetos. Parko direktorius Darius Nicius pripažįsta, kad minėto naujojo mokesčio administravimas būtų keblus, mat parko teritoriją kerta kelias ir užkardų čia nepastatysi.
"Tikriausiai bilietai būtų platinami elektroniniu būdu bei per bilietų platinimo tinklus. Ar lankytojai turi įsigiję bilietus, tikrintų specialūs kontrolieriai, - svarstė D. Nicius. - Manau, ši tvarka tik supriešins gyventojus su saugotinų teritorijų darbuotojais. Galbūt parkų priežiūrai reikalingas lėšas galima surinkti ir kitais būdais. Pavyzdžiui, apmokestinant automobilių statymą ar organizuojant specialius mokamus pažintinius turus."
Kuršių nerijai - išimtis
VSTT vadovė pripažino, kad išimtį planuojama taikyti Kuršių nerijos nacionaliniam parkui (KNNP). Mat patekti į šį parką galima tik persikėlus keltu per Kuršių marias. Tad ir mokestis už jo lankymąsi čia galėtų būti renkamas iš visų besikeliančių keltu.
KNNP direktorės Aušros Feser teigimu, planuojama, kad minėtas mokestis gali būti įvestas nuo kitų metų kovo.
"Šiuo metu jau kalbamės su bendrove "Smiltynės perkėla", kad perkant kelto bilietą kartu tektų įsigyti ir parko lankytojo bilietą, - sakė A. Feser. - Svarstome, kad naujojoje perkėloje už parko lankymą vienam žmogui tektų sumokėti vieną eurą, o senojoje perkėloje, kuria dažniausiai naudojasi į Smiltynę persikelti panorę klaipėdiečiai, šis bilietas jau neturėtų kainuoti brangiau nei 50 euro centų. Vaikams iki keturiolikos metų bei senjorams mokėti nereikėtų. Taip pat būtų galima įsigyti ir savaitę, mėnesį ar metus galiojančius bilietus."
Pasak direktorės, preliminariais skaičiavimais, dėl įvesto naujo mokesčio parko direkcijos biudžetas kasmet pasipildytų beveik 1,4 mln. litų. Anot A. Feser, lėšos būtų skirtos visam parkui tvarkyti.
Kreipsis į Vyriausybę?
Visgi planams įvesti KNNP lankytojo bilietą ėmė priešintis uostamiesčio politikai. Jų nuomone, nebūtų teisinga, kad klaipėdiečiai turėtų mokėti už lankymąsi Smiltynėje, kuri yra administruojama uostamiesčio Savivaldybės bei kasmet iš miesto biudžeto skiriamos jos tvarkymui reikalingos lėšos.
"Mes ne prieš, kad už patekimą į parką mokėtų kiti šalies gyventojai ar toks mokestis galėtų būti renkamas tik nuo dešimtojo kelio Klaipėda-Nida kilometro, - sakė uostamiesčio Tarybos Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto pirmininkas Audrius Vaišvila. - Manau, Klaipėda pajėgi tvarkyti Smiltynės teritoriją ir nerinkdama papildomo mokesčio iš vietos gyventojų. O jei parko direkcija turi didesnių šios teritorijos tvarkymo vizijų, gali kreiptis į mus. Manau, kad tam reikalingų lėšų miesto biudžete rastumėme."
"Kiek žinau, tiek kituose užsienio valstybėse, tiek Labanoro girioje, kur tokio mokesčio jau esama, vietiniai gyventojai nuo jo yra atleidžiami. Tad taip manau turėtų būti ir čia", - sakė minėto komiteto narys Algirdas Grublys.
Beje, A. Vaišvila neatmetė galimybės, kad KNNP neatsisakius savo planų uostamiesčio Tarybai gali būti siūloma kreiptis į Vyriausybę su prašymu parko valdomą teritoriją Smiltynėje perduoti Klaipėdos savivaldybės žinion.
Tiesa, VSTT vadovė R. Lapinskienė jau pripažino taip pat nemananti, kad klaipėdiečiams reiktų mokėti už lankymąsi Smiltynėje, bei teigė, kad prieš įvedant vienokį ar kitokį parko lankymo mokestį bus prašoma ir Savivaldybės tarybos pritarimo.
Rašyti komentarą