Vyriausybė nepritarė projektui, kuriuo buvo siūloma devynioms prekių ir paslaugų grupėms nuo 2011 m. sausio 1 d. taikyti lengvatinį 10 procentų PVM tarifą.
Taip nutarta įvertinus itin ženklius galimus valstybės biudžeto pajamų netekimus ir tai, kad vartotojai vis tiek nepajus tiesioginės naudos, bei atsižvelgus į galimus konkurencinių sąlygų iškraipymus.
Dėl lengvatinio 10 proc. PVM tarifo taikymo devynioms prekių ir paslaugų grupėms, kaip siūloma Seime, metinis valstybės biudžeto pajamų netekimas sudarytų apie 428 mln. litų. Įvertinus tai, kad per 2011-2012 metus valdžios sektoriaus deficitą siekiama sumažinti 4,5 mlrd. litų, grąžintų PVM lengvatų netekimas deficito sumažinimo uždavinį padidintų iki beveik 5 mlrd. litų.
Lengvatinių PVM tarifų taikymo buvo atsisakyta nuo 2009 m. sausio 1 d. įgyvendinant Vyriausybės programos nuostatas. Dabar siūloma taikyti lengvatinį 10 procentų PVM tarifą argumentuojant tuo, kad panaikinus PVM lengvatas padidėjo atitinkamų produktų ir paslaugų kainos, vartojimas mažėja, o į biudžetą tai nepritraukė papildomų pajamų. Tačiau atlikti tyrimai ir analizė įrodo, kad šie argumentai nėra pakankamai pagrįsti, nes vartojimas labiausiai sumažėjo dėl ekonomikos nuosmukio, o ne dėl lengvatinių PVM tarifų atsisakymo - ir ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, teigiama Vyriausybės spaudos tarnybos pranešime.
"Eurostat" duomenimis, Lietuvoje 2009 m., palyginti su 2008 m., mažmeninė prekyba (išskyrus variklinių transporto priemonių ir motociklų prekybą) sumažėjo 23,8 proc., Latvijoje atitinkamai - 37,4 proc., Slovakijoje - 26,8 proc., Slovėnijoje - 21,4 proc., Estijoje - 19,8 procento.
Rašyti komentarą