Esu miško paskirties žemės savininkas, į kurią nuosavybės teisės buvo atkurtos dar 1994 metais (nuo to laiko jokie matavimai papildomai nebuvo atlikti, bet yra galiojantis miškotvarkos projektas). Gavau pranešimą iš vienos bendrovės, kad ji atliks su mano žeme besiribojančio sklypo kadastrinius matavimus ir jo ženklinimą. Internete skaičiau, kad, jei matavimų ir žymėjimo metu kiltų nesutarimų dėl ribų, reikia pateikti rašytinę pretenziją. Kur ir kam tai reikia padaryti, ką konkrečiai reikia rašyti? Internete yra informacijos, kad už ploto trūkumą, atsiradusį po geodezinių matavimų, valstybė savininkui kompensuoja pinigais. Ar tai tiesa? Kur reikia kreiptis, kad būtų išmokėta tokia kompensacija? Koks būna jos dydis?
Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) teisininkų teigimu, atliekant žemės sklypo kadastrinius matavimus žemės sklypo ribos vietovėje paženklinamos dalyvaujant žemės sklypo savininkui (esamajam arba būsimajam) arba jo įgaliotam asmeniui, taip pat suinteresuotiems asmenims - gretimų sklypų savininkams arba jų įgaliotiems asmenims.
"Žemės sklypo ribų paženklinimo-parodymo akto penktame punkte nurodomos kviestinių asmenų pastabos, jeigu tokių yra. Kai su nustatyta riba kviestieji asmenys nesutinka ir atsisako pasirašyti, kadastrinius matavimus atliekantis asmuo (matininkas) akte nurodo atsisakymo motyvus ir pasirašo. Kviestiniams asmenims pateikus pastabų raštu, matininkas pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotų žemės sklypų (ženklinamo ir besiribojančių) suformavimo dokumentus (žemės sklypo planus, lauko matavimų abrisus, žemės sklypų ribų paženklinimo-parodymo aktus ir kitą kartografinę medžiagą) išnagrinėja pastabas ir per 5 darbo dienas nuo pastabų pateikimo priima sprendimą dėl būtinumo patikslinti žemės sklypų ribas vietovėje. Dėl pateiktų pastabų kadastriniai matavimai nestabdomi. Apie priimtą sprendimą matininkas raštu informuoja pastabas raštu pateikusius kviestinius asmenis ir nurodo tokio sprendimo priėmimo motyvus", - rašoma NŽT atsakyme "Vakarų ekspresui".
Vėliau NŽT teritoriniai padaliniai tikrindami žemės sklypo kadastro duomenų bylą įvertina žemės sklypo ribų, nustatytų atlikus kadastrinius matavimus, atitiktį teritorijų planavimo dokumente ar žemės valdos projekte suprojektuotoms šio žemės sklypo riboms ir priima sprendimą dėl parengto žemės sklypo plano derinimo ar nederinimo. NŽT sprendimas gali būti skundžiami teismui.
"Vietovėje paženklintos privačios žemės, miško sklypų ribos vėliau atliekant kadastrinius matavimus nekeičiamos, o už nustatytą žemės, miško sklypo ploto skirtumą, neviršijantį Vyriausybės nustatyto leistino matavimo tikslumo, valstybei arba privačios žemės savininkui nekompensuojama. Tuo atveju, jeigu atlikus žemės, miško sklypo kadastrinius matavimus nustatoma, kad žemės, miško sklypo ploto skirtumas viršija leistiną matavimo tikslumą ir išmatuoto žemės, miško sklypo plotas yra mažesnis, šio žemės, miško sklypo savininkui kompensuojama pinigais Vyriausybės nustatyta tvarka", - aiškina NŽT specialistai.
Tokiu atveju žemės sklypo savininkas NŽT teritoriniam skyriui turi pateikti prašymą kompensuoti žemės sklypo ploto skirtumą pinigais. Pateikdamas šį prašymą žemės sklypo savininkas nurodo banko sąskaitą, į kurią turi būti pervedami pinigai. Žemės sklypo ploto skirtumo vertė apskaičiuojama proporcingai viso žemės sklypo nustatytai vertei.
Pabrėžiama, kad norint gauti tokią kompensaciją, sumažėjusio sklypo savininkas turi irgi susimatuoti savo žemę.
Klausimus teisininkams ir kitiems specialistams galite siųsti el. paštu [email protected] arba užduoti tel. (8 46) 411 305.
Rašyti komentarą