Pasirodo, kitų šalių patirtis rodo, kad dvejopų kainų rašymas 5 ar net 10 metų nuo valiutos pasikeitimo gali būti puiki priemonė siekiant pažaboti nesudrausminamus verslininkus. Lietuvoje dvejopas kainų skelbimas privalomas buvo nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki 2015 m. birželio 30 d. Taigi, netruko net metų.
Remiantis statistika, priežiūros institucijos 2014 m. gruodį atliko 2380 patikrinimų dėl dvejopo kainų litais ir eurais nurodymo. Tuomet buvo nustatyti 142 pažeidimai. 2015 m. sausio 1-14 d. dėl galimų Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo pažeidimų į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipėsi net 691 vartotojas.
- Kas paskatino įregistruoti tokį projektą po to, kai kainų litais verslininkai nenurodo jau beveik dvejus metus? - „Vakaro žinios“ paklausė įstatymo pataisos iniciatoriaus, Seimo nario Remigijaus ŽEMAITAIČIO.
- Projektas jau įregistruotas. Istorija, kaip kilo ši idėja, gali pasirodyti kiek juokinga. Buvo taip, kad artėjant sūnaus gimtadieniui ieškojau dovanos. Parduotuvėje akis užkliuvo už didelio minkšto žaislo - meškiuko. Arčiau priėjęs pamačiau kainą - 269 eurai. Iš pradžių pamaniau, kad čia klaida ir tikra kaina galbūt yra 69 eurai.
Paskambinau žmonai ir paprašiau, kad ji internete patikrintų, kokia iš tikrųjų yra meškiuko kaina. Ši pažiūrėjusi patvirtino, kad meškiuko kaina yra 269 eurai. Iš karto pasakiau, kad nesu matęs, jog paprastas meškiukas kainuotų 1000 litų. Su žmona pakalbėjome, gal meškiukas dainuoja, seka pasakas ar kažką kita daro. Pradėjau tikrinti - paspaudžiau letenas, kojas, meškiuko ausis, nosį, bet nieko. Tada supratau, kad tai kaina už paprastą meškiuką. Bet prekybininkai litais kainų neberašo. Turbūt net nedrįstų parašyti, kad už pliušinį meškiuką prašoma 1000 litų. Akivaizdu, kad Lietuvoje kainos kyla be proto ir visiškai neprognozuojamai, tad kilo mintis įregistruoti šį projektą dėl dvejopo kainų pateikimo iki 2022 metų.
- Žmogus, pamatęs 1,45 euro sviesto kainą, galvoja, kad tai nebrangu, o kai šalia nėra kainos litais, yra pratinamas tikrąją produkto kainą užmiršti?
- Manau, kad taip ir yra. Verslininkai suinteresuoti daryti viską, kad žmogus kuo rečiau kainas verstų į litus. Nes tada žmogaus vartojimas didėja. Viena vertus, dvejopų kainų grąžinimas tikrai parodytų, kokie verslininkai yra parazitai, kitaip nepavadinsi. Taip tiesiog tyčiojamasi iš žmonių. Žinoma, meškiukas gal yra daugiau simbolinis pavyzdys, bet reikia atkreipti visuomenės ir verslo dėmesį. Tokių pavyzdžių pilna parduotuvė. Paverskite savo perkamos duonos kainą į litus. Aš klausiau žmonos, ar mes esame pirkę duoną, kuri kainuotų 4 litus. Nėra taip buvę. Bet kai pažiūri į kainą ir pamatai 1,15 Eur, atrodo tarsi nedaug. Arba pagalvokite, ar sviesto pakelis kada nors kainavo 5 litus? Nors 1,45 Eur atrodo nedaug. Bet tiek gyvenime turbūt sviestas nekainavo.
Manau, kad, nurodžius tikras kainas litais, verslininkams bus tam tikra motyvacija nustoti siaubti žmonių sąskaitas. Be to, gyventojai galės matyti, koks yra kainų skirtumas. Gal tai daugiau prevencinis dalykas, bet žmogus dažniau pamatys, kaip jį bandoma apgauti, ir rečiau pirks tai, ko nereikia ar kas jam yra per brangu. Sakoma, kad Lietuvoje augo vartojimas. Taip, jis augo pirmiausia todėl, kad kainos milžiniškai padidėjo. Be to, žmonės pradėjo nebeversti kainų į litus. Tad savaime paskatini save pirkti daugiau.
- Dažnai verslininkai pakilusias kainas argumentuoja kilusiais atlyginimais. Ar atlyginimai kam nors per pastaruosius dvejus metus padidėjo kelis kartus, kaip pakilo kai kurios kainos?
- Jei palygintume 2008 metų darbo užmokesčio lygį ir pelningumą su dabartine situacija, pamatytume, kad darbo užmokestis viso labo padidėjo apie 15-17 proc., bet pelnas padidėjo 270 proc. Įsivaizduokite, kiek kartų padidėjo. Tai maždaug 8-9 kartus padidėjęs pelningumas.
- Gal būtų efektyviau, jei verslininkai ne tik pateiktų dvejopas kainas, bet ir nurodytų, kiek konkreti prekė kainavo prieš įvedant eurą ir kiek dabar?
- Taip! Dabar tai skelbia Statistikos departamentas. Žinoma, ne kiekvienas žmogus analizuoja Statistikos departamento duomenis ir lygina. Žmonėms būtų labai naudinga sužinoti, kiek iš tikrųjų per šį laiką pakito kaina. Aš ir pats pradžioje dar rinkau parduotuvių čekius, kad galėčiau palyginti kainų skirtumą. Gaila, tie čekiai spausdinami taip, kad bėgant laikui išblunka ir informacija išsitrina. Nebėra kaip palyginti.
- Kokia yra kitų šalių patirtis pateikiant dvejopas kainas, kai pasikeitė valiuta?
- Dažnai vykstu į komandiruotes. Jau anksčiau esu matęs, kad Prancūzijoje verslininkai etiketėje šalia kainos eurais nurodo kainą frankais, kurie nenaudojami šalyje nuo 2002 m. Jie sako, kad taip ketina žymėti tol, kol gyvuos euras. Vokietijoje, kai markė buvo pakeista euru, dvejopos kainos buvo rašomos 10 metų. Kitose šalyse patirtis panaši: kainos ir nacionaline valiuta nurodomos dar 5-10 metų nuo valiutos pasikeitimo. Tai ir ne tik tai yra dar viena priežastis grąžinti dvejopą kainų žymėjimą. Kažkodėl kankina nuojauta, kad ES pradės byrėti. Tad dvejopos kainos iki 2022 m. tikrai nepakenks. Dar nežinome, kas mūsų laukia 2020-aisiais.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą